Podjazd do garażu z tłucznia, kostki, czy z płyty ażurowej?

Budowa podjazdu do garażu to jedna z istotnych inwestycji, która zapewni wygodę użytkowania lub też będzie totalną klapą. Twarda nawierzchnia może służyć nie tylko jako podjazd dla samochodu, ale też jako dróżka prowadząca do domu jeśli zdecydujemy się na zastosowanie jednakowego rozwiązania w obu miejscach. W tym wpisie przyjrzymy się popularnym nawierzchniom, które są chętnie wybierane w przypadku dojazdów do garaży i nie tylko. 

Tłuczniem nie będziemy się tutaj zajmować, gdyż mimo swoich walorów ma też on pewne wady, nie jest to stabilne podłoże na wiele lat, ponadto drobne fragmenty przy najeżdżaniu mogą się z czasem przemieszczać. Bez względu na dom jaki posiadamy, zarówno kostka brukowa jak i płyty ażurowe będą dobrym rozwiązaniem. W przypadku kostki brukowej materiał ten jest doskonale znany głównie ze względu na swoje właściwości takie jak trwałość i estetyczny wygląd. Jeśli podjazd będzie wykonany zgodnie ze sztuką to będzie on wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak zadbać o wykonanie odprowadzenia wody z powierzchni, tak aby nie powstawały kałuże. Może wydawać się, że takie wykończenie podjazdu będzie nudne, ale na rynku dostępne są różne wzory i kolory.

Płyty ażurowe cechują się przede wszystkim pięknym, klasycznym wyglądem. Płyty ażurowe dzięki niewielkim szczelinom łatwiej odprowadzają wilgoć z podłoża. Ponadto w szczelinach powstałych przy układaniu płyt można posadzić drobną roślinność, która uatrakcyjni wygląd reszty zabudowań wokół. Plusem, o którym wiele osób przed położeniem podłoża nie wie jest lekko chropowata struktura, przez co w czasie przymrozków nie ma problemu z wjechaniem i wyjechaniem z garażu. Jedną z głównych wad płyt ażurowych jest ich wytrzymałość. Oczywiście w przypadku auta osobowego taki problem nie istnieje, jednak duże samochody ciężarowe sprawią pękanie całej struktury. Trzeba więc pamietać, że wybór płyt ażurowych jest rozsądny jeśli chodzi o domy jednorodzinne, nie sprawdzą się one w podjazdach przemysłowych. Jednym ze sposobów wzmocnienia konstrukcji jest wykonanie wylewki betonowej, która w pewnym stopniu zapobiegać będzie pęknięciom.