Pompa ciepła w domu: opinie, korzyści i dofinansowanie.

Dom jednorodzinny wyposażony w pompę ciepła może być bardzo ekonomiczny. Tego typu urządzenie jest często alternatywą dla tradycyjnych kotłów gazowych, czy pieców opalanych peletem. Inwestorzy wybierają coraz częściej właśnie pompę ciepła zamiast grzejników elektrycznych. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Skąd tak wysoka popularność i jak uzyskać dofinansowanie na wykonanie takiej instalacji? 

Świeżo oddany do użytku budynek lub obiekt w fazie projektowej

Polacy inwestują coraz częściej w budowę własnego lokum. Drożejące ceny materiałów, usług budowlanych, utrzymania budynku decydują o wyborze domu jednorodzinnego o rozmiarze nieprzekraczającym 100-150 m2. Taki przykład jest naszym zdaniem doskonały do zobrazowania korzyści płynących z montażu pompy ciepła w budynku mieszkalnym. Jeśli przekalkulujemy koszty tradycyjnych instalacji w postaci kotłów gazowych to może się okazać, że zbliżoną sumę przyjdzie nam zapłącić za instalację grzewczą wykorzystującą pompę ciepła. Cena kotła na gaz obejmuje nie tylko koszt całego urządzenia, lecz również koszt komina, elewacji komina, odróbki dachowej, uwzględnienia projektu wentylacji oraz przyłącza. W przypadku pieców opalanych na paliwa stałe należy uwzględnić również moc. Niekiedy dochodzi do sytuacji przeszacowania mocy pieca grzewczego, co jeszcze generuje dodatkowe koszty. Warto również uwzględnić kwestie środowiskowe. Pompa ciepła nie generuje do atmosfery szkodliwych substancji, jest też tania w utrzymaniu przy uwzględnieniu zapotrzebowania budynku w ciepło oraz mocy urządzenia.

Dom o starszej konstrukcji

Wykorzystanie pompy ciepła w budynkach mieszkalnych starszej konstrukcji jest możliwe, wymaga jednak spełnienia kilku podstawowych warunków. Pamiętajmy, że temperatura wody w instalacji powinna być odpowiednio wysoka tak, aby uwzględniać w projekcie temperaturę zewnętrzną do -20 stopni Celsjusza. Niekiedy potrzebne jest wykonanie termomodernizacji, która uwzględni normy dla budynków mieszkalnych i użycia pompy ciepła w domu.

Czy pompa ciepła to tanie rozwiązanie?

Jeżeli chcemy przekalkulować koszty pompy ciepła to dobrze jest uwzględnić współczynnik efektywności energetycznej – eta s. Jest to współczynnik dopasowany do klimatu umiarkowanego i znajdziemy go na karcie urządzenia. Wartość tą mnożymy przez wartość współczynnika nakładu energii pierwotnej. W ten sposób określimy tzw. współczynnik efektywności SCOP. Dane uzyskane w ten sposób mogą posłużyć  do kalkulacji zużycia prądu przez pompę ciepła.

Dofinansowanie do pompy ciepła i połączenie z fotowoltaiką?

Wariantem, który rozważa coraz większa liczba inwestorów jest pozyskanie dotacji na zakup pompy ciepła. Szczególnie polecanym przez ekspertów rozwiązaniem jest połączenie w domu fotowoltaiki z pompą ciepła. W ten sposób zyskujemy podwójnie. Otrzymujemy niemal darmowe zasilenie wydajnej pompy ciepła przy jednoczesnym uzysku energii elektrycznej. Pozwala to zoptymalizować zużycie prądu i ograniczyć koszty związane z rachunkami za prąd. Obecnie dla inwestorów indywidualnych dobrym wyborem jest wykorzystanie możliwości programu rządowego „Czyste Powietrze”. W jego ramach możemy pozyskać dofinansowanie na nowoczesne źródła ogrzewania, w tym wymianę starego pieca na nowy, zakup paneli słonecznych, czy pompy ciepła właśnie. W ten sposób nie musimy zaciągać kredytu, a instalacja zwróci się w znacznie krótszym czasie. Dowiedz się więcej o fotowoltaice na stronie: http://fotowoltaika-polska.pl