Poznaj możliwości drzwi przesuwnych.

Drzwi przesuwne to rozwiązanie wybierane coraz częściej w domach jednorodzinnych. Dostępne w sprzedaży modele cechuje łatwość montażu oraz działania. Zasada działania polega tu na osadzeniu skrzydła drzwi na specjalnej prowadnicy. W odróżnieniu od standardowych drzwi nie ma więc potrzeby uchylania do wewnątrz i na zewnątrz co sprawia, że drzwi przesuwne stają się idealnym rozwiązaniem w przestrzeniach o niewielkim metrażu. Ponadto taki montaż daje wrażenie większej otwartości przestrzeni. 

Drzwi przesuwne to szereg zalet

Wśród zalet drzwi przesuwnych możemy wymienić przede wszystkim wielofunkcyjność. Szeroka oferta producentów sprawia, że dopasujemy model zgodnie z potrzebami: do domu, pokoju, łazienki, czy firmy. Kolejnym plusem jest prostota dopasowania, gdyż podobnie jak w przypadku drzwi tradycyjnych możemy zamówić indywidualny projekt. Drzwi przesuwne możemy ponadto zamykać na tradycyjny zamek, ale także zasuwę, czy zapadkę. Zaletą jest również możliwość zamontowania drzwi wykonanych z nietypowego materiału, który w przypadku klasycznej stolarki drzwiowej mógłby się nie sprawdzić. Mowa tu przede wszystkim o zastosowaniu cienkiego szkła lub szyby jako elementu zdobiącego przestrzeń. Dla osób ceniących sobie ciszę producenci zaproponowali specjalne zwolnienia oraz ciche blokady. Drzwi przesuwne niwelują do minimum sytuacje, gdy dochodzi do trzaskania drzwiami w wyniku przeciągu.

Dwa typy stolarki drzwiowej dla różnych potrzeb

Nowoczesne drzwi posiadają dwa sposoby montażu: chowane oraz naścienne. Przy instalacji wariantu chowanego konieczne jest użycie kasety umieszczonej w tunelu ściennym. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak zastosowania specjalnej przegrody, co w wielu wypadkach może wykluczać wybór tego wariantu. Wynika to z potrzeby ponownego przebudowania pewnych elementów w przestrzeni budynku, co rodzi dodatkowe koszty. Zalecamy wybór montażu chowanego w przypadku zupełnie nowych budynków, które jeszcze nie zostały ukończone i możliwe jest wygodne wprowadzenie zmian. Z powodzeniem możemy natomiast wybrać drzwi montowane naściennie, co umożliwia ich wykorzystanie zarówno w budynkach nowych, jak i starszych, gdzie nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów przebudowy i montażu kasety.

Niezbędne aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem

Jeżeli już ustalimy sposób montażu drzwi przesuwnych to kolejnym bardzo istotnym etapem jest dostosowanie wybranego wariantu do naszych potrzeb. Chodzi tu przede wszystkim o wybór rozwiązania, które spełni swoje zadanie w określonych warunkach. Błędy wynikają tu z nieznajomości zagadnień związanych z doborem materiału. Przykładem mogą być drzwi przesuwne do łazienki. Jeżeli wybierzemy model przeznaczony stricte do pokoju to może okazać się, że drzwi nie spełnią swojego zadania. Kolejna kwestia to wymiary, typ ściany oraz sufitu. Należy pamiętać, że stelarz musi mieć stabilne oparcie. Pamiętajmy także o uwzględnieniu odległości od ściany, zwróćmy uwagę na elementy takie jak listwa podłogowa, położenie mebli, czy w końcu długość ściany. Może się okazać, że montaż drzwi przesuwnych w danym przypadku będzie niemożliwy.