Rolety zewnętrzne. Ręczne, czy automatyczne?

Instalowanie rolet zewnętrznych w obiektach wciąż cieszy się sporą popularnością. Konstrukcja umożliwia lepszą ochronę okien, a przy okazji stanowi barierę dla promieni słonecznych w dobrze nasłonecznionych miejscach. Główną rolą rolet jest jednak funkcja przeciwwłamaniowa, która zabezpiecza dom przed złodziejami. Co składa się na system rolet zewnętrznych i jakie są różnice między ręczną, a automatyczną obsługą? 

Instalacja jest złożona ze specjalnego pancerza, który może być chowany przy pomocy elektronicznego mechanizmu, który znajduje się w małej skrzynce umieszczonej w górnej części ramy okiennej. Najczęściej całość zbudowana jest na bazie aluminiowych części, które zwykle uszczelnia się pianką PUR. Pozwala to nie tylko chronić budynek, ale zyskujemy w ten sposób lepszą termikę w pomieszczeniach i wyciszamy je. Wysuwanie rolet nie byłoby możliwe, gdyby nie prowadnice, po których zjeżdżają i wjeżdżają na górę. Inne elementy instalacji to m.in. skrzynka z rurą nawojową i sprzęt do sterowania elektrycznego, bądź ręcznego. Dodatkową funkcją rolet jest ich przydatność w czasie zimy, gdyż pełnią wówczas rolę izolatora. Takie rozwiązanie umożliwia zmniejszenie zużycia energii w czasie zimy o blisko około 1/3, co daje realną oszczędność. W okresie letnim natomiast rolety utrzymują jednakową temperaturę, nie ma więc konieczności korzystania z klimatyzacji.

Obsługa ręczna, czy automatyczna?

Istniejące systemy rolet możemy chować i wysuwać na trzy sposoby: za pomocą specjalnej korby, linki lub taśmy oraz automatycznie korzystając z instalacji elektrycznej sterowanej   radiowo lub przez pilot dodany do zestawu. Wśród metod ręcznych sprawdzonym sposobem jest mechanizm korbowy, który cechuje się wygodą użytkowania. Taki mechanizm sprawdzi się jeśli chodzi o rolety o wielkości wynoszącej przynajmniej 3 mkw. W przypadku sterowania elektrycznego, za opuszczanie i chowanie rolet jest odpowiedzialny wewnętrzny silniczek, który uruchamia się przy pomocy pilota. Po naciśnięciu przycisku rolety opuszczą się lub podniosą, można też zaprogramować wybrane modele tak, aby samoczynnie wysuwały pancerz. Warto pamiętać, że w razie braku dostępu do prądu podniesienie rolet może okazać się niemożliwe.

Poznaj atrakcyjną ofertę na rolety.