Rozmiar fugi ma znaczenie. Jak wybrać wielkość?

Fugi znane są od lat jako doskonałe uzupełnienie płytek ceramicznych, czy terakoty. Fugi pełnią rolę uszczelniacza między płytkami, chronią też podłoże przed negatywnym wpływem zmian temperatury. Nie ma jednak konieczności ich stosowania, gdyż ich użycie wynika głównie z przyczyn praktycznych. W miejscach zafugowanych nie gromadzi się brud, gdyż nie ma szczelin. Ponadto materiał ten stanowi ozdobę pomieszczenia i stąd też nie wyobrażamy sobie położonej glazury bez fugi. 

Dlaczego szerokość fugi jest tak ważna?

W większości przypadków wykorzystuje się fugi jak najwęższe. Wynika to z kwestii estetycznych, ale nie zawsze możemy wybrać bardzo wąski pas między płytkami. Błędem jest stosowanie cienkich fug między bardzo dużymi płytkami, gdyż może to skończyć się uszkodzeniem podłoża. Powodem zniszczenia całej konstrukcji może być też oddziaływanie wysokich temperatur oraz podłoże podatne na odkształcenia. Jeżeli chodzi o rozmiar fugi to nie ma opracowanego podziału ze względu na wielkość płytki i rozmiar fugi. Przyjmuje się natomiast, iż im większe są płytki, tym szersze powinny być przerwy między nimi. Postaramy się teraz przybliżyć możliwie najlepszy dobór fug pod względem szerokości dla płytek o określonej wielkości. Fugi najmniejsze (około 1mm oraz 2mm) będą dobre dla mozaiki 2×2 cm i płytek o wymiarach 10×10 cm; fugi średnie (3-5mm) wykorzystamy do płytek ceramicznych oraz gresu o wymiarach 20×20 cm lub 20×30 cm. Ostatni największy rozmiar fugi (6-10mm) sprawdzi się w przypadku dużych płytek o wymiarach 30×30, 40×40 oraz 50×50. Zdarzają się też podłoża złożone z płytek wielkoformatowych, które mogą wymagać fugi do nawet 2 cm.

Jeżeli już zdecydowaliśmy o wymiarach jaki powinna mieć fuga to czeka nas zakup środka wypełniającego. Tutaj też wyróżniamy różne preparaty, do spoin o szerokości do 7 mm wystarczy zastosować tzw. preparaty wąskie, do szerszych przestrzeni konieczny będzie zakup fug szerokich. Pamiętajmy, że w domu lub mieszkaniu najważniejsza będzie dla nas estetyka. Warto więc tak dobrać płytki, aby móc zastosować jak najcieńsze fugi. Wówczas ściana lub podłoga będą się dobrze prezentowały, a przy okazji zyskamy ochronę naszej powierzchni przed negatywnym działaniem wilgoci i zmiennych temperatur.