Rusztowania: lepiej kupić, czy wypożyczyć używane?

Często, aby możliwe było prowadzenie prac budowlanych konieczne będzie wykorzystanie w tym celu rusztowania. Praca na wysokościach zmusi nas do wypożyczenia lub zakupienia tejże aluminiowej konstrukcji. Wybór najlepiej rozpocząć od uświadomienia sobie ilości działań, jakie będziemy wykonywać i potrzebnego na to czasu. W przypadku firm budowlanych taki zakup może okazać się niezbędny. Nieco inaczej wygląda sprawa budowy domu, gdzie może wystarczyć wypożyczenie. Jak obliczyć cenę wynajmu? 

Większość firm koszt wypożyczenia określa w formie przelicznika za metr kwadratowy rusztowania na jeden dzień pracy. Jeśli chodzi o kupno to tutaj płacimy określoną kwotę, którą wydamy tylko raz, nie licząc oczywiście konieczności okresowych napraw i nie tylko. Zarówno wynajem, jak i zakup mają swoje plusy i minusy. Wynajem zawsze będzie tańszy na krótszy okres czasu, będzie to odczuwalne przede wszystkim przy budowie domu. Z minusów trzeba wymienić dodatkowy koszt za przewiezienia rusztowania na miejsce budowy oraz jego montaż i rozłożenie. Jeśli budowa będzie się opóźniać to wiadomo, że zapłacimy więcej. Jeśli chodzi o zakup to tutaj podstawową zaletą jest możliwość używania rusztowania w dowolnym czasie, bez potrzeby pospieszania prac. Taką konstrukcję po budowie domu można spróbować wynająć, trzymać na później lub sprzedać. Dużą wadą tego rozwiązania jest kwota jaką trzeba przeznaczyć na naprawę, konserwację, czy posiadanie miejsca w jakim będziemy składować wszystkie elementy. 

Podsumowanie

Widać więc wyraźnie, że w przypadku budowy domu najlepsze zawsze będzie wynajęcie rusztowania. Jeśli natomiast chodzi o codzienną lub długotrwałą działalność to lepszym wyjściem będzie zakup konstrukcji służącej na lata.