Schody strychowe – rodzaje.

Schody strychowe to ważny element jeżeli mówimy o konstrukcji umożliwiającej dostanie się na poddasze. Sam strych nie wymaga wielkiej kreatywności w zakresie dostosowania estetycznego do reszty budynku. Co więcej, drewniane schody tak podobające się wielu osobom będą drzazgą w stopie jeżeli chodzi o wygodę użytkowania. Jeżeli postawimy na grubsze drewno to taka konstrukcja będzie wymagała wykonania otworu, którego nie da się zamknąć. Podobnie ma się sprawa z ociepleniem budynku, który przez otwarty na stałe właz będzie miejscem powstawanie mostków cieplnych. 

Dobrym rozwiązaniem wydaje się więc zastosowanie składanych schodów strychowych, które są przymocowane do klapy i umożliwiają swobodny dostęp bez utraty ciepła z budynku. Taką klapę da się ocieplić, dzięki czemu wszelkie straty ciepła będą ograniczone do minimum. Ponadto takie zabezpieczenie pozwala na uzyskanie w pełni szczelnej konstrukcji, bez przerw. Dostępne w sprzedaży schody strychowe możemy podzielić na trzy rodzaje: schody strychowe składane, schody strychowe rozsuwane oraz schody strychowe nożycowe. Pierwszy rodzaj może być łamany w trzech lub czterech punktach, które mocowane są ze sobą przy pomocy zawiasów. Możemy wybrać spośród kilku materiałów z jakich są wykonane: stal, drewno lub aluminium. Schody rozsuwane natomiast są zbliżone do poprzednika pod kątem wyglądu, nie posiadają natomiast zawiasów. Taka konstrukcja składa się z okuć, które służą jako suwnica umożliwiająca chowanie i wysuwanie schodów. To dobre rozwiązanie jeżeli budynek jest duży i wymaga stabilnej konstrukcji do wchodzenia znacznie wyżej niż normalnie. Poza tym to rozwiązanie sprawdzi się także w małych domach, gdyż wysokość możemy regulować. To także duże ułatwienie jeżeli chodzi o małe otwory wymagające zastosowania schodów zajmujących mało miejsca.

Ostatni rodzaj to schody nożycowe, które zawsze wykonuje się z metalu. Nie są one tak wygodne w użytkowaniu, gdyż są nieco cięższe i trzeba nauczyć się je składać. Natomiast zwijanie harmonijkowe umożliwia montaż niemal w każdym typie budynku ze względu na szerokie spektrum regulacji długości. Dzięki temu możemy dopasować je do nawet niestandardowych konstrukcji, schody strychowe podobnie jak poprzednik nie wymagają dużo miejsca.