Silikaty do ścian wewnętrznych i zewnętrznych?

Bloczki silikatowe charakteryzują się niską izolacyjnością cieplną, co dyskwalifikuje ich wybór w przypadku ścian jednowarstwowych. Przy ich użyciu zbudujemy natomiast z powodzeniem konstrukcje dwuwarstwowe i trójwarstwowe. W ten sposób możemy wykonać wytrzymałe ściany przy równoczesnym użyciu niewielkiej ilości wzmocnień żelbetowych. 

Klasy wytrzymałości bloczków silikatowych

Dostępne w sprzedaży silikaty występują w trzech klasach wytrzymałości 15, 20 oraz 25 MPa. W przypadku ścian zewnętrznych warstwowych stosuje się bloczki o szerokości 18 bądź 25 cm w wariancie pełnym lub z wydrążeniami. Pełne bloczki silikatowe są doskonałym rozwiązaniem w budynkach znajdujących się w pobliżu miejskich zabudowań. Wynika to z ich doskonałych właściwości akustycznych, silikaty wyciszają budynek i stanowią wyciszenie dla mieszkańców w domu zlokalizowanym w pobliżu hałaśliwych ulic. Wynika to z gęstości materiału, który w bardzo skuteczny sposób chroni budynek użytkowy przed hałasem. Bloczek o grubości 18 cm zapewni nam ochronę akustyczną rzędu 53 dB. Im grubsze silikaty, tym większe zabezpieczenie dźwiękowe w obiekcie.

Jeżeli zaś mówimy o budowie ścian zewnętrznych w budynkach, gdzie nie ma potrzeby dodatkowego wygłuszenia pomieszczeń, warto uwzględnić bloczki silikatowe z drążeniami. Ich główną zaletą jest prostota montażu, która wynika bezpośrednio z niższego ciężaru. Taki bloczek jest lżejszy, a dodatkowym atutem jest izolacja cieplna. Współczynnik przewodzenia ciepła dla bloczków drążonych jest 2 razy niższy niż ma to miejsce w przypadku bloczków pełnych. Co to oznacza? W praktyce bloczki te zdecydowanie lepiej docieplają budynek, gdyż współczynnik wynosi tu zaledwie 0,46 W/(m.K). Cięższy konkurent może się pochwalić znacznie gorszym wynikiem (1,05 W/(m.K). Sam proces wytwarzania silikatów jest bardzo prosty, bloczek zbudowany jest z wapna, piasku i dodatku wody. Wypalanie tego typu elementów potrzebuje temperatury zaledwie 200 stopni Celsjusza, a gotowe bloczki cechuje nasiąkliwość rzędu 16%. Wykorzystanie silikatów w domach użytkowych jest bardzo szerokie. Przy ich użyciu możemy budować zarówno ściany fundamentowe, ale i piwniczne. Samo murowanie możemy wykonać na bazie cieniej spoiny lub grubej, ale jest to w dużej mierze zależne od potrzeb. Przeciętna gęstość silikatów oscyluje w granicach 1400-2000 kg na m3. Zapewnia to dobre warunki dla akumulacji ciepła w budynku.