Systemy alarmowe do samodzielnego montażu, czy profesjonalne zestawy?

Szukając rozwiązania dopasowanego do indywidualnych potrzeb, ukierunkowany zostałem na wybór dwóch wariantów. Jednym z nich był zakup gotowego systemu alarmowego, a drugim wybór profesjonalnego montażu instalacji sygnalizującej obecność osób niepowołanych na terenie domu jednorodzinnego lub firmy. Wybór przyznaję niełatwy, gdyż wiążący się z konsekwencjami decyzji.  Tym razem zbadałem nieco rynek jeżeli chodzi o dostępne rozwiązania. 

Czy bezprzewodowe zestawy alarmowe mają rację bytu?

W specjalistycznych sklepach znajdziemy kompletne zestawy do samodzielnego montażu. Systemy alarmowe tego typu mogą posłużyć do zabezpieczenia domu, garażu, biura, czy przyczepy kempingowej. W zależności od potrzeb znajdziemy zestawy posiadające określone czujniki: magnetyczne, ruchu, dymu. Modele mogą być wyposażone w moduł GSM, który pozwala na zdalne uzbrojenie lub rozbrojenie urządzeń. Te z kolei możemy obsłużyć z użyciem centrali wyposażonej w klawiaturę. Podstawowy system alarmowy to wydatek około 1000 zł, bardziej rozbudowana instalacja może już kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W mojej sytuacji nie wyobrażam sobie montażu we własnym zakresie. Budynek firmowy chroniony z użyciem tak prostego systemu? Nie ma takiej możliwości. Zdecydowaliśmy się na wybór profesjonalnej firmy, która zajęła się sprawą od A do Z. Przygotowali projekt indywidualne i nie musiałem martwić się czy poszczególne elementy systemu zostaną zainstalowane we właściwy sposób. Dowiedz się więcej: systemy alarmowe Ostrołęka.

A co w przypadku podstawowych potrzeb?

Jeżeli mamy ograniczony budżet to możemy skorzystać z czujników autonomicznych, czyli bezprzewodowych. Urządzenia te są wyposażone w zasilanie bateryjne, które powinno starczyć minimum na 12 miesięcy. Czujki alarmowe posiadają też wskaźnik poziomu baterii, co umożliwia regularną wymianę. W domach jednorodzinnych tanim rozwiązaniem mogą być czujniki kontaktronowe, które montujemy przy oknach lub drzwiach. Po otwarciu okna lub drzwi przez osobę niepowołaną uruchomiony zostanie sygnalizator. Inną opcją jest zakup czujników ruchu, które włączają alarm po przerwaniu wiązki laserowej w urządzeniu.