Szlabany automatyczne – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zastanawiając się nad zakupem szlabanu w umyśle inwestora pojawia się często szereg pytań. W naszym artykule spróbowaliśmy odpowiedzieć na kilka z nich. Warto wiedzieć, że liczy się tu nie tylko cena szlabanu, ale też jego jakość. Bez względu na poziom ruchu generowany w okolicy danego budynku powinniśmy wybierać rozwiązania wysokiej jakości. Oszczędności w tym zakresie objawiają się zwykle podwyższoną awaryjnością, a co za tym idzie jest to rozwiązanie pozornie tańsze. 

1. Czy zasilanie znajdujące się w pobliżu jest zawsze konieczne?

Jeżeli szlaban położony jest w pobliżu instalacji elektrycznej, gdzie wymagane są proste prace przyłączeniowe to warto wybrać rozwiązanie zasilane tradycyjnie. Szlabany automatyczne wymagają najczęściej zasilenia jednofazowego (230V). W obiektach położonych z dala od sieci elektrycznej wykorzystuje się zestawy solarne do zasilania szlabanów. Taki system składa się z panelu fotowoltaicznego oraz akumulatora. To zestawienie daje gwarancję, że nawet w przypadku trwających dni bez słońca szlaban zostanie zasilony. Inwestorzy z ograniczonym budżetem powinni wybierać szlabany unoszone ręcznie.

2. Jak dobrać szlaban do ilości cyklów pracy?

Wybierając szlaban należy zwrócić uwagę na natężenie, z którym będzie działało ramię. Producenci szlabanów stosują różnego rodzaju wskaźniki pokazują liczbę cykli. Największa liczba miejsc jest obsługiwana przez szlabany elektromechaniczne, gdyż wyróżniają się one bardzo dobrym stosunkiem ceny do możliwości. W miejscach takich jak obiekty przemysłowe oraz w innych lokalizacjach narażonych na duży ruch pojazdów stosowane są szlabany hydrauliczne. Są to urządzenia o wysokiej wydajności, odporne na negatywne warunki atmosferyczne i częste unoszenie ramienia. Przykładem mogą być tu autostrady, gdzie ruch samochodów przebiega niemal bez przerwy.

3. Jaki kształt i długość ramienia mogę wybrać?

Szlabany wyposaża się w ramię o rozpiętości od niespełna 2 do ponad 12 metrów. Przy nieco większej odległości zalecany jest wybór modeli dwuramiennych, co ogranicza przeciążenia mechanizmu otwierania i zamykania. Każdy model charakteryzuje się różnym czasem otwarcia, ilością cykli w danym czasie. Dłuższe ramiona wyposaża się dodatkowo w specjalne wzmocnienia, które zwiększają trwałość mechanizmu. Jaką więc ostatecznie wybrać długość ramienia? Przyjmuje się, że im krótszy szlaban, tym lepiej. Przy dużej ilości cykli oraz konieczności zastosowania dłuższego modelu, lepiej jest wybrać wersję dwuramienną. Zwiększy to żywotność mechanizmu. Jeżeli natomiast mówimy o kształcie w sprzedaży znajdziemy wersje owalne oraz płaskie. Model owalny stosowany jest w miejscach, gdzie występuje silny wiatr mogący zakłócać pracę urządzenia. Przy wyborze należy zwrócić uwagę także na możliwość montażu oświetlenia, gdyż nie wszystkie modele na to pozwalają. Dowiedz się więcej: http://szlabany24.pl

4. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze szlabanu automatycznego?

Wybierając szlaban dobrze jest skonsultować sprawę z doświadczoną firmą. Wówczas łatwiej jest ustalić jaka dokładnie potrzebna będzie wersja oraz akcesoria. Ponadto na rynku dostępne są szlabany w różnych kolorach. Wśród popularnych modeli królują szlabany grafitowe, pomarańczowe, czerwone. Osoby stawiające na wysoką estetykę całości mogą jednak korzystać z bardziej wysublimowanych wzorów, w tym obudowy ze stali nierdzewnej.