Szlifierka do gipsu i gładzi, żyrafa. Jak działa i kiedy się sprawdzi?

Elektryczna szlifierka do gipsu to jedno z rozwiązań, które jest chętnie stosowane w przypadku dużych pomieszczeń. Przy jej użyciu wykonany szlifowanie gładzi gipsowych przy jednocześnie niższym nakładzie sił niż miałoby to miejsce w przypadku ręcznej pracy. Wygoda użytkowania wynika tu przede wszystkim z konstrukcji urządzenia. Długi wysięgnik zwany popularnie „żyrafą” pozwala na dotarcie do wszystkich krańcowych powierzchni takich jak górny fragment ściany, czy sufit. Oczywiście to samo zrobimy przy użyciu standardowych narzędzi do szlifowania, jednak przy budynku o dużej kubaturze będzie to rozwiązanie niewygodne. 

Budowa urządzenia

Szlifierka do gipsu składa się z wysięgnika, a jej głównym elementem jest obrotowa tarcza szlifierska. Dodatkowo tarcza pochyla się pod kątem do 180 stopni co ułatwia pracę w budynku. Urządzenia działa wraz ze specjalnymi krążkami szlifierskimi, które dość szybko się zużywają. Bardziej zaawansowane modele posiadają wymienne głowice, pozwalają one na pracę w trudno dostępnych miejscach np. narożnikach. W sprzedaży znajdziemy modele posiadające system odsysania pyłu gipsowego, co zwiększa wygodę pracy. Produkowany w trakcie szlifowania pył zamiast osiadać na podłodze i tworzyć tumany kurzu, kierowany jest do wewnątrz odkurzacza budowlanego. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest zwiększenie żywotności sprzętu, którego silnik nie jest obciążany zanieczyszczeniami z procesu szlifowania.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?

Szereg parametrów dla poszczególnych urządzeń pozwala oddzielić przydatne urządzenia od tych mniej skutecznych. Podstawowym czynnikiem decydującym o jakości elektrycznej szlifierki do gipsu jest jej silnik. Dostępne modele zaczynają się już od mocy rzędu 300-350 W, co jest zupełnie nietrafione w tego typu konstrukcjach. Nie są to urządzenia wytrzymałe, a co za tym idzie nie trudno jest o awarię lub znacznie szybsze zużycie sprzętu. Jeśli ma być to urządzenie, które z powodzeniem wykona prace szlifierskie w domu to warto pomyśleć nad zakupem modelu z silnikiem o mocy od 500 do 720 W. Podobną sytuację mamy jeżeli chodzi o liczbę obrotów żyrafy. Sprawdzone szlifierki powinny mieć możliwość pracy w następującym zakresie: 600-1600 obrotów na minutę oraz 1500-2700 obrotów na minutę. Nie bez znaczenia jest uwzględnienie przed zakupem typu silnika. Najlepszym wyborem zawsze będą modele bezszczotkowe, których silniki posłużą znacznie dłużej. Wiele profesjonalnych narzędzi posiada system elektronicznej regulacji prędkości, co ułatwia dopasowanie tempa do specyfiki pracy, czy też typu materiału podlegającego obróbce.

Warto również zwrócić uwagę na lokalizację zespołu napędowego. Im bliżej tarczy będzie się on znajdował, tym praca będzie bardziej męcząca. Środkowa oraz dolna część uchwytu jest najbardziej optymalnym wyborem, gdyż niweluje powstawanie ciężarów męczących mięśnie operatora. Takie rozmieszczenie ma dodatkową zaletę, a mianowicie mniejsze narażenie silnika na oddziaływanie pyłów, a więc wyższą żywotność. Warto jednak pamiętać, że tam, gdzie wady, tam też zalety. Wadą położenia napędu niżej jest z pewnością potrzeba użycia linki znajdującej się w uchwycie. Będzie ona stale pracowała, przez co zużyje się szybciej. 

Uchwyty i rozmiar tarczy podstawą do skutecznej pracy

Długość uchwytu to równie istotny parametr przy wyborze urządzenia szlifującego. Uchwyt w elektrycznej szlifierce do gipsu w swoim standardzie wynosi zwykle od 118 do 210 cm. Istnieją na rynku specjalne przedłużki, które zasięg ten zwiększają do 300 cm. Część sprzedawanych szlifierek posiada stałą długość uchwytu bez możliwości regulacji. Znacznie ma również średnica tarczy, im większa, tym lepsza wydajność szlifowania. Niekiedy jednak najlepszym wyborem będą modele o mniejszych tarczach, którymi wygodnie będzie operować niewprawionym osobom. Zaletą mniejszej tarczy jest również możliwość precyzyjnej pracy oraz dotarcia w trudno dostępne zakamarki. Mniejsza tarcza to także niższy ciężar, który jest przenoszony na mięśnie operatora. 

Dodatkowe zasilenie gwarancją sukcesu?

Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której mimo wykonanej już instalacji elektrycznej nie został jeszcze zainstalowany licznik energii. W takim wypadku inwestorzy decydują się na oczekiwanie z pracą aż do momentu jego montażu lub też decydują się na wykorzystanie generatorów prądu. Takimi urządzeniami są agregaty prądotwórcze, które mogą wyprodukować odpowiednią ilość energii do zasilenia maszyn na budowie. Elektryczna szlifierka do gipsu może być z powodzeniem zasilana energią generowaną przez generator. Nie musimy jednak kupować agregatów, warto sprawdzić ofertę firm wypożyczających tego typu urządzenia. Zobacz: koszt wypożyczenia agregatu.