Tynk zrobiony samodzielnie, czy gotowy ze sklepu?

Obecnie odchodzi się od tynków robionych samodzielnie. Wynika to przede wszystkim z trudności związanych z doborem odpowiednich składników, czasem mieszania, ale też późniejszą trwałością tak wykonanej powierzchni. Tradycja powoli odchodzi do lamusa, gdyż najważniejsza jest ochrona ścian zewnętrznych przed działaniem czynników atmosferycznych. Taką gwarancję dają zwykle producenci gotowych preparatów, które przeszły stosowane testy i zapewniają solidną jakość na lata. 

Uzyskanie idealnej mieszanki własnoręcznie nie należy do najprostszych, bez pomocy fachowca z wieloletnim stażem możemy popełnić błędy skutkujące późniejszymi problemy. Ponadto nawet najlepszym zdarzają się błędy w sztuce, a ponoszenia dodatkowych kosztów lepiej jest unikać. Mieszanka wykonana samodzielnie nie będzie posiadała nowoczesnych składników, które zapewniają lepszą odporność na działanie wilgoci i innych negatywnych czynników. Ponadto mieszanka gotowa cechuje się najlepszym możliwym doborem proporcji. Kolejny minus tynków wykonywanych własnoręcznie jest wydłużających się czas pracy, gdyż na dobór wszystkich składników i ich wymieszanie potrzebnych jest więcej godzin. Gotowy tynk od sprawdzonych producentów możemy nakładać natychmiastowo, tynk zrobiony samodzielnie spędzi sporo czasu w betoniarce. Jedną z zalet gotowego tynku jest również możliwość szybkiego natrysku za pomocą agregatu.

Ostatni etap nałożenia tynków to efekt wizualny, który uzyskujemy po nałożeniu materiału. Gotowe produkty oferują szeroki dostęp do kolorów, które możemy wybrać pod kątem własnego gustu. Inaczej wygląda sprawa tynków wykonanych własnoręcznie, gdzie uzyskamy jedynie barwy zbliżone do szarości w różnych odcieniach.