Uszczelnianie okien plastikowych dachowych. O czym warto wiedzieć?

Okna dachowe to jeden z elementów, który należy uwzględnić przy docieplaniu budynku. Ciepło z budynku może uciekać przez mostki termiczne powstające w różnych punktach domu. Brak fachowego montażu okien może skutkować przedostawaniem się chłodnego powietrza do pomieszczeń. Przekłada się to na osiągane straty ciepła, a więc i rosnące rachunki za energię cieplną. 

Sposób montaż oraz rola fartucha przeciwwilgociowego

Niefachowy montaż nawet przy użyciu pianki poliuretanowej będzie skutkował stratą ciepła. Musimy wiedzieć, że pianka PUR to nie jest odpowiedź na wszystkie bolączki budynku. Oczywiście izolacje natryskowe sprawdzają się doskonale jeżeli chodzi o usuwanie mostków termicznych na poddaszu. Nie są one jednak w stanie zapobiegać stratom ciepła w budynkach, gdzie zabrakło profesjonalnego osadzenia okien dachowych. Tego typu błędy zdarzają się przede wszystkim wśród firm, którym brakuje doświadczenia. Efekty niesprawnego montażu odbijają się niestety na właścicielu lub zarządcy budynku. Nieocenioną rolę odgrywa nie tylko profesjonalne podejście monterów, lecz także zastosowanie sprawdzonych technologii. W przypadku okien dachowych konieczne jest zastosowanie fartucha przeciwwilgociowego. Zapobiega on gromadzeniu się kropli wody w przestrzeniach okiennych, co generowałoby oprócz strat ciepła także problemy z wilgocią. Zanim więc pozwolimy na osadzenie ramy okiennej dopytajmy, czy zastosowana zostanie izolacja termiczna oraz przeciwwilgociowa. Typ materiału izolacyjnego dobiera się pod kątem zastosowanego pokrycia dachu. W celu zabezpieczenia powierzchni wykorzystuje się fartuchy składające się z trzech warstw włókna polipropylenowego. Taką izolację mocuje się do łat montażowych z uwzględnieniem położenia. Chodzi tu o umieszczenie górnego fragmentu fartucha pod rynną odwadniającą. W ten sposób zwiększamy odporność ramy okiennej na działanie wody oraz uszczelniamy przestrzeń między oknem i paroizolacją w pomieszczeniu.

Kołnierze przeciwwilgociowe oraz ocieplenie poddasza

Bez względu na ilość okien na poddaszu należy zadbać o właściwą liczbę kołnierzy uszczelniających. Są one montowane wraz z zestawami izolacji przeciwwilgociowej i dobiera się je na podstawie wymiarów okien, głębokości osadzenia ramy, a także typu pokrycia dachowego. Właściwe pomiary są tu nieocenione, gdyż od nich będzie zależeć skuteczna ochrona przed naporem wody oraz mostkami termicznymi. Pamiętajmy, że oprócz kołnierzy oraz fartuchów przeciwwilgociowych ogromną rolę odgrywa ocieplenie budynku. Właściwy wybór izolacji na poddaszu wspomaga pozostałe elementy naszego systemu. Przykładem może być zastosowanie pianki poliuretanowej na poddaszu. Izolacje pianką PUR likwidują ucieczki ciepła przez wolne przestrzenie, które trudno jest optymalnie zabezpieczyć przy użyciu tradycyjnie układanych materiałów jak wełna mineralna, czy styropian.