Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, a koszty eksploatacyjne.

Obecnie wielu inwestorów rozważa wybór optymalnej wentylacji w domu. Wentylacja grawitacyjna jest niedoskonałym rozwiązaniem, które jest coraz częściej zastępowane przez wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Rekuperacja to nic innego jak sposób odzyskiwania energii z powietrza. Wentylacja mechaniczna pozwala na wymianę powietrza w budynku na świeże, które podlega procesowi filtracji. W ten sposób pozbywamy się z pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów, przy jednoczesnej likwidacji ucieczek ciepła. Największą różnicę w wydajności obu rozwiązań zauważymy w procesie działania. O ile wentylacja grawitacyjna będzie działać zależnie od pogody i izolacji w budynku, tak wentylacja mechaniczna będzie działać przez cały rok bez względu na warunki. 

Inwestorzy posiadający wentylację mechaniczną z wymiennikiem ciepła wskazują na szereg zalet takiego rozwiązania. Głównym i niepodważalnym faktem jest możliwość ograniczenia kosztów zużycia energii. Wymiennik ciepła stosowany w rekuperatorze pozwala wykorzystać część powietrza wywiewanego na zewnątrz. Powietrze to mieszając się z napływającym chłodnym powietrzem z dworu pozwala na uzyskanie optymalnych warunków bez ponoszenia dodatkowych kosztów ogrzania domu. Należy również wspomnieć o zalecie w postaci filtrowania powietrza. Znika potrzeba dokupowania do wentylacji grawitacyjnej różnego rodzaju oczyszczaczy powietrza, które nie dość, że bywają kosztowne to ich wydajność dla wielu pomieszczeń jest mocno ograniczona. Obecnie produkowane instalacje wraz z rekuperatorami posiadają filtry, które skutecznie rozwiązują trudną sytuację alergików. Markowe filtry pozwalają na usunięcie z powietrza wirusów, bakterii, cząsteczek kurzu oraz alergenów. Należy także wspomnieć o możliwości ograniczenia do minimum otwierania okien w budynku. W ten sposób w okresie letnim znika problem z owadami dostającymi się do pomieszczeń.

Proste zasady działania wentylacji mechanicznej z rekuperatorem

Działanie rekuperatora w praktyce jest bardzo proste. Jak już wcześniej wspominaliśmy dochodzi tu do wymiany powietrza „zużytego” ze świeżym pochodzącym z zewnątrz. Powietrze napływa przy udziale specjalnego otworu, aby następnie trafić do wymiennika ciepła w rekuperatorze. Następnie powietrze napływające jest nagrzewane. Świeże powietrze dzięki kanalikom jest dostarczane do pomieszczeń użytkowych w budynku. Dostępne na rynku instalacje nie pobierają zbyt wiele energii i pracują bardzo cicho. Wybór rozwiązania i firmy montującej należy jednak poprzedzić dokładnym rozpoznaniem. Fachowcy znacznie lepiej znają się na technikaliach i mogą dobrać właściwy system wraz z projektem i dbałością o serwis urządzeń. Zobacz również: rekuperatory Ostrołęka.

Wentylacja grawitacyjna za darmo? Obalamy mit!

Wiele osób niezaznajomionych z tematem stwierdza, że przecież wentylacja grawitacyjna jest darmowa więc jest bardziej opłacalna od mechanicznej wentylacji z rekuperatorem. Stwierdzenie to jest mitem, ponieważ wentylowanie pomieszczeń poprzez otwieranie okien sprawia, że wpadające do pomieszczeń powietrze musi zostać ponownie ogrzane. To rodzi dodatkowe koszty, które odbijają się na rachunkach za energię cieplną. Rekuperacja natomiast odzyskuje ciepło, które jest normalnie utracone w procesie wentylacji. Właściwie wybrana instalacja generuje oszczędności, które są wyższe od kosztów zużycia energii w domu.