Wiercenie w gresie, płytkach ceramicznych i dobór wiertła.

Nie jest to wbrew pozorom tak trudne zadania jakby się mogło wydawać. Jednak jeżeli nigdy nie wierciliśmy otworów w płytkach ceramicznych lub gresie to możemy mieć z tym problem. Wówczas mamy trzy wyjścia: rezygnację z planów powieszenia niedużego uchwytu w łazience, użycie wiertła, które uszkodzi nasze płytki lub zapoznanie się z poradnikiem ułatwiającym prowadzenie dalszych prac. Naszym zdaniem warto prześledzić ten artykuł, umożliwi to wykonanie otworów w sposób profesjonalny i nienaruszający wybranej powierzchni. 

Ryzyko popękania płytek istnieje zawsze, zalecana jest więc ostrożność i dobór odpowiednich narzędzi, niezbędna jest także wiedza w tym zakresie. Do wywiercenia otworów w płytkach będziemy potrzebować wiertarki udarowej lub młotowiertarki oraz wierteł. Oczywiście udar wykorzystamy jedynie wtedy, gdy już przewiercimy się przez wierzchnią warstwę materiału, pod którym odkryjemy twardą ścianę. Jeżeli chodzi o wybór odpowiednich wierteł to do płytek nieszkliwionych oraz gresu najlepsze będą tradycyjne wiertła do betonu lub też SDS, posiadające cztery krawędzie tnące. Jeśli za płytkami nie znajduje się betonowe lub ceglane podłoże to możemy skorzystać z wierteł bezudarowych. W przypadku płytek szkliwionych dobrym wyjściem jest wiertło łopatkowe, którym przebijamy się przez powierzchnię płytki i drugie już tradycyjne dla materiału z jakiego wykonano ściany. Dlaczego polecamy wiertła łopatkowe? Przy ich pomocy łatwiej jest wykonać idealnie równy otwór bez jakichkolwiek uszkodzeń materiału. Zobacz także: Jak i czym naostrzyć wiertło?

Jak dobrze wykonać otwór?

W tym celu miejsce wiercenia zawsze oznaczamy przy pomocy ołówka. Dobrze jest wykonać niewielkie otwory przy pomocy punktaka, który zapewni lepszą powierzchnię przyczepną dla wiertła, które nie będzie w czasie pracy zjeżdżać. Możemy też wykorzystać zwykłe wiertło do betonu, najczęściej stosuje się kołki o standardowej średnicy 6 mm. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, gdyż dużo łatwiej i skuteczniej będzie działać wiertłem przeznaczonym stricte do wiercenia w glazurze. Wiercenie w płytkach należy wykonywać powoli i bez włączonego udaru. Jeżeli przewiercimy się przez płytkę to resztę działań powinniśmy kontynuować już zwykłym wiertłem z udarem (w przypadku twardego materiału). Konieczna będzie tu nasza ostrożność, aby przypadkiem nie zniszczyć płytki. Dla wiercenia w gresie najlepszym wyjściem jest zakup wiertła diamentowego, które dużo łatwiej penetruje ten zwykle bardzo twardy materiał. Tutaj podobnie nie korzystamy z udaru, jednak trzeba pamiętać o dodatkowej czynności: schłodzeniu. Jeżeli gres jest grubszy lub mamy do wykonania kilka otworów to bardzo istotne jest schładzanie wiertła przy pomocy wody. Inaczej możemy mieć do czynienia z bardzo szybkim zużyciem i uszkodzeniem narzędzia.

Jedna myśl do “Wiercenie w gresie, płytkach ceramicznych i dobór wiertła.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.