Wybór klucza oczkowego.

Posiadanie podstawowych narzędzi naprawczych to absolutny priorytet dla każdego posiadacza własnych czterech kątów. W domu, jak i w mieszkaniu czasem trzeba coś naprawić lub dokręcić. Nie może więc zabraknąć kluczy, wśród których znajdziemy popularne klucze oczkowe. Dobór odpowiedniego klucza może decydować o „być, albo nie być” wszelkich napraw wykonywanych w budynku. Temat dostępnych w sprzedaży kluczy oraz wyboru najlepszego dla nas rozwiązania poruszymy w tym właśnie wpisie.

Klucze oczkowe są chętnie wybierane ze względu na wygodę użycia w porównaniu do kluczy płaskich. Raz założone oczko nie ześlizgnie się nam i przytrzyma śrubę ścisło na miejscu, pozwalając na sprawne i szybkie ruchy w celu dokręcenia. Wynika to z bliskiego styku powierzchni klucza z wkręcaną śrubą, dzięki temu unikamy niepotrzebnych omknięć mogących uszkodzić główkę śruby. Jak każde rozwiązanie klucz oczkowy ma minusy, chyba jedynym jest konieczność dobrego dostępu do danej śruby. Każde zasłonięcie jej uniemożliwi nam dobre dostanie się kluczem i dokręcenie. W takim wypadku zbawienny może okazać się zakup klucza płasko-oczkowego, który z obu stron ma inne zakończenie. Dzięki temu taki wszechstronny klucz może przydać się niemal w każdej sytuacji, wykluczając minusy jednego i drugiego rodzaju klucza.

Rodzaje kluczy oczkowych

Jeżeli jednak chcemy złożyć sobie zestaw kluczy oczkowych to w sprzedaży dostępne są nie tylko różne wielkości, ale i rodzaje. Nie ma sensu omawiać ich dokładnie, gdyż już sama nazwa wskazuje nam na posiadane cechy danego modelu. Możemy więc wyróżnić następujące klucze: oczkowe zamknięte i otwarte, oczkowe proste z grzechotką, oczkowe krótkie i długie oraz klucze oczkowe odgięte i łamane. Ostatnie modele charakteryzują się łatwiejszym dostępem do miejsc trudnych, gdyż oczko ustawiono pod innych kątem niż samą rękojeść lub w innej płaszczyźnie. Najlepszą wygodą użytkowania cechuje się klucz oczkowy łamany, pozwalający na pracę pod bardzo różnym kątem i płaszczyzną.

Zakup klucza

Jeżeli już zdecydowaliśmy jaki rodzaj sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej warto przyjrzeć się jakości klucza. Producenci oferują zestawy w bardzo szerokim spektrum cenowym, co więc wybrać? Przede wszystkim patrzymy na materiał z jakiego wykonano klucz oczkowy. Producenci dbający o jakość wypuszczanych na rynek produktów często dają wieloletnią gwarancję. Świadczy to o pewności i jakości klucza. Warto więc dołożyć, aby cieszyć się sprawnymi kluczami, zamiast wymieniać je na nowe i ponosić kolejny koszt. Jeśli chodzi o wymiary kluczy to w sprzedaży znajdziemy wielkość między 6, a 30 mm. Popularne klucze o standardowych gwintach są oznaczone literami i cyframi (M5-8 mm, M6-10 mm, M8-13 mm, M10-17 mm i M12-19 mm).