Wypożyczenie agregatu do pianki poliuretanowej – czy to jest możliwe?

Wypożyczalnia maszyn budowlanych – to co pierwsze może przyjść na myśl jeśli pomyślimy o wypożyczeniu agregatu do natrysku pianki poliuretanowej. Jednak szybko okaże się, że niestety w tych miejscach nie znajdziemy takiej maszyny. Pianki PUR coraz częściej są stosowane do ocieplenia poddasza, ale do jej układania jest potrzebna specjalistyczna maszyna – agregat do pianki PUR.

Gdzie można wypożyczyć taki agregat?

Wypożyczalnie narzędzi i maszyn, w których można wypożyczyć zagęszczarkę do betonu, młot udarowy czy nawet spawarkę nie posiadają w swojej ofercie maszyny do natrysku pian poliuretanowych. Okazuje się, że do wykonania natrysku piany potrzebny jest cały zespół maszyn, trochę podobnie jak przy piaskowaniu. Potrzebujemy kompresora o dość dużej wydajności (min. 700 litrów na minutę), mieszadła do poliolu, pomp transferowych i wreszcie agregatu do piany, z wężem podgrzewanym, pistoletem i maską ochronną.

Czy taki zestaw do natrysku piany może być obsługiwany przez amatora?

Można powiedzieć, że do odważnych świat należy, ale czy osoba nie mająca wcześniej kontaktu i szkolenia z zakresu obsługi agregatów do natrysku pianki jest w stanie sama uruchomić maszynę i na niej pracować? Specjaliści, którzy pracują takimi maszynami codziennie uważają, że poprawna obsługa i prawidłowe wykonanie izolacji niestety nie jest proste. Potrzebna jest wiedza o budowie samej maszyny, znajomość produktu, wiedza na temat ciśnień i temperatur przetwarzania pianek poliuretanowych (każdy model wymaga innych ustawień). Osoba, która nie zna tych zasad może doprowadzić do poważnych usterek. Zapytać więc można ile to wszystko kosztuje.

Ile kosztuje nieprawidłowe użytkowanie agregatu do natrysku?

Konsekwencje nieprawidłowej obsługi maszyny natryskowej mogą okazać się dość bolesne dla naszej kieszeni. Pistolet natryskowy, który może zostać uszkodzony przez nieuwagę, przez zabrudzenie itp. to koszt około 7000 zł. Pianka do pistoletu doprowadzana jest wężem grzewczym. Ten wąż, gdy się zapcha pianką jest praktycznie do wyrzucenia. Węże w maszynach mają długości 30, a nawet 50 m długości, a każde 10 metrów to koszt około 3000 zł. Największe straty jednak można ponieść, gdy zapiankuje się cała maszyna – naprawa może kosztować nawet 20 000 zł, ale równie dobrze maszyna może okazać się niezdatna do naprawy. Prawdopodobnie z tych powodów brakuje chętnych do wypożyczania maszyn do natrysku pianki poliuretanowej.

Pozwoliliśmy sobie na napisanie kilku mailowych zapytań do firm zajmujących się natryskiem pianek poliuretanowych. We wiadomościach napisaliśmy, że jesteśmy amatorami i chcemy wypożyczyć agregat do pianki na jedną dobę. Z kilku wysłanych wiadomości dostaliśmy tylko jedną odpowiedź. Jedna firma, która wykonuje ocieplanie poddaszy odpisała tylko, że takie wypożyczenie nie jest możliwe (bez operatora). Firma zachęciła nas do tego aby powiększyć swoją wiedzę na temat izolacji natryskowych czytając ich stronę. To właśnie owocem tego kontaktu jest artykuł, który teraz Państwo czytają. Dowiedzieliśmy się, że wykonanie ocieplenia poddasza pianką to dość trudne zadanie, a wykonanie takiej izolacji bez wcześniejszego szkolenia jest praktycznie niemożliwe.