Zabezpieczenie drzwi przed włamaniem. Na co zwrócić uwagę?

Bezpieczny budynek i wejście do niego powinno być zawsze wyposażone w drzwi antywłamaniowe. Taka konstrukcja zaprojektowana przez ekspertów pozwala spać spokojniej mieszkańcom domów i mieszkań. Nie ma takich drzwi, których nie da się sforsować, lecz wywarzenie drzwi antywłamaniowych wymaga dużo więcej czasu niż w przypadku tradycyjnych. Wówczas hałas wywołany przy próbie dostania się do środka może zwrócić uwagę sąsiadów lub złodziej zrezygnuje z włamania. W tym wpisie sprawdzimy popularne rozwiązania mające na celu ochronę majątku w domach, mieszkaniach oraz innych budynkach. 

Ważną kwestią jest liczba zamontowanych zamków. Niewłaściwe jest przekonanie, że jedna wkładka wystarczy. Dobrze wyposażone drzwi powinny posiadać przynajmniej dwa lub trzy zamki. Z większymi liczbami przesadzać nie warto, ponieważ może to prowadzić do osłabienia konstrukcji, dodatkowo dostanie się do mieszkania będzie na co dzień niewygodne. Jeden zamek powinien być tym głównym, który umieszcza się wewnątrz skrzydła, natomiast drugi możemy umieścić na zewnątrz. Instytut Mechaniki Precyzyjnej przygotował podział na klasy, które różnią poziomem zabezpieczeń. Powinniśmy kupować zamki z atestem, który potwierdza wytrzymałość wkładki. Aktualnie funkcjonuje 5 klas o oznaczeniach A,B,C, O oraz T. Najlepsze pod względem zabezpieczeń antywłamaniowych będą zamki oznaczone literą C. Tego typu zamki można znaleźć w większości drzwi przeciwwłamaniowych.

Nie mniej istotnym miejscem w drzwiach jest klamka. Mogą się one różnić i te zamontowane w drzwiach antywłamaniowych cechują się utrudnionym dostępem w przypadku chęci podważenia. Tego typu klamka nie ma na wierzchu żadnych śrub i jest dodatkowo wzmocniona przed próbą podważenia. Jedną z możliwości zabezpieczenia drzwi jest zastosowanie bolców, które utrudniają wywarzenie drzwi. Zabezpieczenie powinno być na tyle dobre, aby w razie dłuższego pobytu poza domem nie obawiać się o własny majątek. Im lepsze zabezpieczenia, tym dostać się do domu będzie trudniej. Dodatkowo głośny dźwięk może spłoszyć potencjalnego złodzieja.