Zalety wentylacji mechanicznej. Czy jest lepsza od grawitacyjnej?

W budynkach użytkowych standardowo stosowana jest wentylacja grawitacyjna. Wynika to z niskiego kosztu wykonania instalacji tego typu, jak również z rozpowszechnienia tychże systemów na przestrzeni lat. Skuteczność wentylacji grawitacyjnej jest jednak czysto teoretyczna, ponieważ zależy od czynników pogodowych, jak i specyfiki budynku. Za rozwiązaniem tego typu przemawia brak potrzebnego zasilania, jak również bezobsługowe działanie. Zalety te jednak szybko kończą się na papierze, ponieważ w praktyce zachowanie w pełni wydajnej wentylacji naturalnej staje się często niewykonalne. 

Wentylacja grawitacyjna – skuteczność uzależniona od pory roku?

Projektanci oraz monterzy instalacji wymiany powietrza w domach zwracają uwagę na poważną wadę takiego rozwiązania. Jest nim przede wszystkim uzależnienie pracy od różnic temperatur, a także przepływu wiatru. W okresie wiosennym i letnim często dochodzi do osłabienia, a często też zanikania ciągu powietrza. Na jesieni oraz zimą pomimo poprawnego działania może dojść do znacznych strat ciepła w budynku. W skrajnych sytuacjach silny wiatr może powodować odwrócenie ciągu i zasysanie powietrza przez kanały wentylacyjne z powrotem do budynku. W ostatnich kilku latach prawdziwym hitem sprzedażowym stały się systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Trend ten nie wynika z dobrego marketingu, lecz z zalet związanych z użytkowaniem systemów tego typu. Polacy zwracają uwagę także na oszczędności w perspektywie wielu lat, co przemawia za wyborem wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Pierwszą zaletą rekuperacji w budynku jest oszczędność pieniędzy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jak dużymi ucieczkami ciepła możemy mieć do czynienia korzystając z wentylacji grawitacyjnej. Zastosowany przy wentylacji mechanicznej wymiennik ciepła zwany rekuperatorem pozwala zoptymalizować wykorzystanie energii w budynku. Jak to możliwe? Otóż rekuperacja umożliwia ponowne użycie powietrza znajdującego się w obiegu. Zautomatyzowany system miesza nawiewane zewnątrz powietrze z raz ogrzanym powietrzem w pomieszczeniach. W ten sposób znika problem z ciągłym dogrzewaniem budynku. Ponadto powietrze to jest filtrowane, więc mamy pewność, że do pokojów dostaje się wyłącznie świeże i czyste powietrze. Wiele osób dąży też do jak najwyższej szczelności domu. Nie ma w tym niczego złego, jednak zbyt szczelne przegrody w połączeniu z wentylacją grawitacyjną dają dość niekorzystny rezultat. W trakcie zwykłych czynności domowych (pranie, gotowanie) powstaje wilgoć, której trzeba się w jakiś sposób pozbyć. Niskowydajna naturalna wymiana powietrza w budynku może być niewystarczająca i musimy wybierać albo nadmierne wychłodzenie budynku i zwiększenie kosztów jego utrzymania lub też rozwój pleśni oraz grzybów w dłuższej perspektywie.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją może być wyjściem z tego impasu. Urządzenia dostępne na rynku charakteryzują się doskonałą wydajnością, pozwalającą na odzyskanie do nawet 90% energii cieplnej. Użytkowanie rekuperatora to także duża wygoda na co dzień. Automatyczny system sterowania pozwala zupełnie zapomnieć o wietrzeniu pomieszczeń. Instalacja dzięki specjalnym czujnikom kontroluje tryb wydajności dla poszczególnej pory dnia. Pozwala to zoptymalizować pracę systemu, a w praktyce ponosimy mniejsze koszty działania instalacji. Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła można także doposażyć w dodatkowe urządzenia takie jak czujnik węgla lub wilgotności. W razie wykrycia w pomieszczeniach zbyt dużej dawki szkodliwego dla zdrowia CO2, automat zdecyduje za nas o włączeniu odpowiednio wydajnego trybu do pozbycia się nadmiaru gazu z powietrza.

Filtry w wentylacji mechanicznej, rekuperacji na straży Twojego zdrowia!

Obecnie ze smogiem zmagają się nie tylko duże miasta, ale i mieszkańcy domów położonych na terenach wiejskich. Nie możemy uchronić się przed obecnością pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10. Możemy natomiast zadbać o jakość powietrza w samym budynku. Oddychanie świeżym powietrzem w domu jest możliwe, wystarczy jedynie zdecydować się na montaż wentylacji mechanicznej. Zastosowane filtry antysmogowe pozwalają wychwycić zarówno szkodliwe dla zdrowia drobinki pyłów, jak również niwelują reakcje alergików na wiosenne pyłki. Dom może się więc stać ostoją i wytchnieniem dla naszego zdrowia.

Reasumując, wentylacja mechaniczna z rekuperacją to sprawdzone, wydajne i komfortowe rozwiązanie w domu. Właściwy projekt instalacji, sieci kanałów to gwarancja w pełni skutecznej wymiany powietrza w pomieszczeniach. Rekuperatory działają z jednakową wydajnością przez cały okres użytkowania i wymagają jedynie okresowego przeglądu. Pora roku nie ma tutaj znaczenia, a my nie jesteśmy narażeni na komplikacje w działaniu wentylacji grawitacyjnej uzależnionej od warunków pogodowych i szczelności przegród budynku.