Zawory termostatyczne – montaż i działanie.

Zawory termostatyczne to dobrze znane tradycyjne uzupełnienie grzejników montowanych w ramach instalacji grzewczych w budynkach. Dzięki nim możliwe jest ustawienie wybranej temperatury w pomieszczeniach, co wykorzystujemy przede wszystkim w trakcie okresu jesienno – zimowego. Nowoczesne termostaty posiadają czujniki regularnie sprawdzające temperaturę w pomieszczeniu, co pozwala na dozowanie odpowiedniej ilości ciepłej wody w celu dogrzania mieszkania. 

Przykładem są tu sytuacje takie jak wietrzenie pomieszczeń (urządzenie wykryje zmianę i dostosuje poziom ciepła wpuszczanego do grzejników) oraz w chwili, gdy na zewnątrz robi się zbyt ciepło. Wówczas czujnik zadziała odwrotnie i temperatura w pomieszczeniach będzie niższa. Jeżeli chodzi o obsługę to termostat posiada wygodną skalę w formie symboli i oznaczeń, najczęściej liczbowych. Zakres ogrzewania może być różny w zależności od producenta wybranego modelu, jednak pozwala to na wygodne ustawienie temperatury. Przyjmuje się, że ustawienie początkowe oznaczone numerem, symbolem 1 – I oznacza temperaturę najniższą. Utrzymuje ona grzejniki w temperaturze w granicach 6 stopni Celsjusza w celu niedopuszczenia do zamarznięcia wody w systemie grzewczym. Poziom 2-3 II-III oznacza z kolei idealną temperaturę w trakcie nocnego odpoczynku. Oczko wyżej oznaczone numerem 3 -4 III – IV oznacza temperaturę w granicach 19 – 21 stopni, jest to optymalna temperatura dla przebywania w pomieszczeniach domowych. Najwyższy poziom oznaczono numerem 4 – 5 IV – V, który zachowuje temperaturę rzędu ponad 2 stopni Celsjusza, co zwykle sprawdza się w przypadku ogrzewania łazienek.

Jeśli chodzi o montaż to mamy w zasadzie dwa wykorzystywane urządzenia: na zawór kątowy lub prosty. Tutaj wyboru dokonujemy na podstawie posiadanego przyłącza grzejnika do instalacji grzewczej. Wiele modeli sprzedawanych obecnie w sklepach posiada już w standardzie zawór termostatyczny. W innym wypadku trzeba tylko dokupić odpowiednią głowicę, którą bez problemu nakręcimy. Jeśli mamy do czynienia z żeliwnymi konstrukcjami lub aluminiowymi to często konieczny jest zakup zarówno zaworu, jak i głowicy.