Zeroenergetyczny dom, czyli samowystarczalna przestrzeń życiowa.

Ekologiczne rozwiązania coraz częściej stosowane są w budynkach użyteczności publicznej. Takie rozwiązania występują w formie obiektów oraz domów, które pozyskują niezbędną energię we własnym zakresie. To właśnie budynki zeroenergetyczne stanowią przyszłość nowoczesnego budownictwa opartego na najlepszych światowych rozwiązaniach. Co to jest dom zeroenergetyczny? 

Jak sama nazwa wskazuje jest to obiekt, który do właściwego funkcjonowania nie potrzebuje energii przesyłanej z zewnątrz. Ponadto taka konstrukcja jest ekologiczna, gdyż nie produkuje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery np. dwutlenek węgla. Tworząc projekt domu lub budynku zeroenergetycznego każdy architekt podchodzi do niego bardzo indywidualnie. Wynika to przede wszystkim z różnych warunków występujących w poszczególnych rejonach świata, a czasem nawet jednego kraju lub lokalizacji. Projektant musi wziąć pod uwagę czynniki takie jak: siła wiatru, temperatura gleby, stopień nasłonecznienia, ilość wód podziemnych i powierzchniowych, czy ukształtowanie działki i zalesienie. Wynika to nie tylko z praktycznego myślenia pod względem pozyskiwania darmowej energii, ale także z czysto ekologicznych kwestii. Dalszy etap przygotowania projektu to umiejscowienie budynku względem stron świata oraz ustalenie rozmieszczenia paneli słonecznych. Ważne jest też uwzględnienie jak najmniejszych strat ciepła oraz szczelności ścian. Ważne będą w tym miejscu wszelkiego rodzaju instalacje i ich sprawność (instalacja grzewcza, odpowiednia wentylacja). Wszystko powinno być jak najbardziej energooszczędne.

Zasady działania samowystarczalnego domu

Cała konstrukcja bazuje na alternatywnych źródłach energii m.in. słońcu, wietrze oraz temperaturze gleby. Za dostawę darmowego prądu odpowiadają panele fotowoltaiczne oraz turbina wiatrowa, ogrzewanie zapewnia pompa ciepła. Wszelkie nadwyżki energii pozyskane w słoneczne powinny być później w miarę możliwości wykorzystywane i magazynowane. Umożliwia to zachowanie ciągłości w dostępie do prądu i ciepła bez uzależnienia się od dostaw miejskich lub gminnych. Dom zeroenergetyczny to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą, a przy okazji znacznie zaoszczędzić na kosztach utrzymania posesji. Pamiętajmy jednak, że koszty budowy i projektu będzie dużo wyższy niż przeciętnego domku jednorodzinnego. Wynika to ze względu na koszt materiałów o dobrej jakości. W Polsce temat ten wciąż jest w fazie projektów, gdyż warunki panujące w tej części świata nie są w stanie zapewnić wszystkich funkcji, aby nazwać dom zeroenergetycznym.