Zewnętrzny czujnik zmierzchu i zasady jego działania.

Zewnętrzne oświetlenie to obecnie bardzo przydatne urządzenie do doświetlenia dowolnego budynku. Bardzo często takie lampy znajdują zastosowanie w zwykłych domach To rozwiązanie umożliwia spacerowanie wokół obiektu w środku nocy. Pełni to dodatkową ochronną rolę sprawdzającą, czy w pobliżu domu nie kręci się ktoś podejrzany. Czujnik zmierzchu jest programowalny, a więc łatwo jest zamontować urządzenie samo włączające i wyłączające zestawy świateł. 

Istotne jest, aby umieszczony w czujniki fotorezystor zamontować w doświetlonym miejscu. Unikniemy w ten sposób jakichkolwiek problemów z działaniem. Zwykle takie gotowe oświetlenie rozciąga się przez ogród, okolice wjazdu do garażu, czy w drodze prowadzącej do budynku. W przypadku miejsc takich jak urzędy itp. taka czujka będzie na bieżąco doświetlać okolicy parkingów i wejść. Możemy wyróżnić trzy typy czujników: włącznik zmierzchowy z sondą, włącznik zmierzchowy z czujnikiem ruchu oraz zmierzchowy z zegarem. Czujnik z sondą analizuje na bieżąco przepływ światła słonecznego i w zależności natężenia docierających promieni włącza lub wyłącza podłączone do instalacji lampy. Jeśli chodzi o urządzenie z czujnikiem ruchu to wewnątrz znajduje się sprzęt zaprogramowany na wykrywanie ruchu osób lub zwierząt. System włącza się w momencie, gdy akurat ktoś przechodzi lub podjeżdża samochodem. Włącznik zmierzchowy z zegarem pozwala na kontrolę oświetlenia pod względem naszych potrzeb. Tutaj możemy sami ustalić godzinę włączania i wyłączania się świateł.

Instalacja wyłącznika zmierzchowego pozwala też zaoszczędzić pieniądze. Automatycznie włączane i wyłączane urządzenia pozwalają na dużo bardziej ekonomiczne wykorzystanie instalacji. Ponadto nie musimy ciągle pamiętać o włączaniu oświetlenia przed domem, gdy nadchodzi wieczór. System wyposażony w zewnętrzny czujnik zmierzchu zrobi to za nas.