Zmywacz, rozpuszczalnik do pianki montażowej. Szybkie usuwanie?

Podczas remontu i uzupełniania szczelin niekiedy dochodzi do pozostawienia części pianki montażowej w określonych punktach budynku np. przy oknach, framugach lub futrynach.  Twardą powierzchnię da się zlikwidować, w tym celu często używane są szpachelki, noże i nie tylko. Nie jest to jednak z pewnością najlepsza możliwa metoda, gdyż mechaniczne usuwanie ma więcej zalet niż wad. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu. 

Główną wadą takiej formy usuwania pianki poliuretanowej jest jej brak precyzji. W czasie prac możemy uszkodzić ramę okienną lub ościeżnicę. Nie jest to więc ani wygodne, ani tym bardziej funkcjonalne. Nawet zastosowanie nożyka możemy spowodować więcej szkód niż pożytku. Rama drzwi zamiast ładnego wyglądu zyska kolejne rysy. Producenci chemii specjalistycznej na szczęście wychodzą naprzeciw klientom, którzy mogą w łatwy sposób usunąć pozostałości pianki przy pomocy preparatu na bazie acetonu. Środek ten usuwa pozostałości pianki, która jest nie zdążyła stwardnieć. W przypadku twardego już materiału należy zastosować środki takie jak pasty, płyny i rozpuszczalniki. Po ich nałożeniu pianka zwyczajnie się rozpuści.

Proces nakładania

Zanim położymy czyścik należy upewnić się, czy wybraliśmy odpowiedni preparat dla określonej pianki. Silne działanie źle dobranego środka może sobie nie poradzić z danym fragmentem materiału, natomiast może powodować szkody w postaci uszkodzenia okleiny, na którą skapnął preparat. Część środków może też zwyczajnie nie radzić sobie z określoną powierzchnią, wydamy wówczas niepotrzebnie pieniądze. Najlepszym rozwiązaniem po zakupie odpowiedniego czyścika jest nałożenie go na nieduży fragment materiału. Obserwujemy jego reakcję z pozostałymi materiałami nałożonymi na okna, czy drzwi. Jeśli nie następują żadne niepożądane efekty to może przystąpić do spryskania całej powierzchni w miejscu, gdzie chcemy pozbyć się pianki montażowej. Pozostaje nam tylko zaczekać na działanie środka, który w zależności od producenta może wynosić od kilkunastu minut do nawet godziny. Po tym czasie można usunąć piankę przy pomocy szpachelki lub innego narzędzia. Na zakończenie powierzchnię przecieramy szmatką i nie ma nawet śladu naszej działalności przy usuwaniu pianki montażowej.