Beton sprężony i jego rodzaje. Gdzie go zastosować?

Zastanawiając się nad budową domu często myślimy o wykorzystaniu materiałów jednocześnie korzystnych cenowo, ale i wytrzymałych. Takim materiałem jest beton sprężony, który coraz częściej gości w murach polskich budynków. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej jego właściwościom oraz przybliżymy zasady działania. 

Beton sprężony do złudzenia przypomina tradycyjne połączenie z stalowym zbrojeniem. Różnica tkwi jednak w szczegółach, tutaj zatopienie prętów następuje przy silnym ich naprężeniu. Następnie po związaniu betonu, zbrojenie jest przycinane i ma miejsce rozprężenie. Dzięki temu taka konstrukcja jest dużo bardziej odporna na wszelkie obciążenia oraz ściskanie. Ten czynnik góruje zdecydowanie nad chociażby żelbetonem. Wynika to mniejszego przekroju elementów, dzięki czemu możliwe jest zużycie mniejszej ilości materiału przy zachowaniu tak dobrych właściwości. Dostępny na rynku beton sprężony występuje w dwóch rodzajach:

1. Kablobeton – zasada jego produkcji polega na położeniu kabli w osłonach w specjalnej formie, na to kładzione są szkielety zbrojeniowe, a całość zalewa się betonem. Następnie po odpowiednim związaniu dokonuje się naprężenie kabli, w tym celu są one umocowane do końców betonowych elementów.

2. Strunobeton – tutaj przy tworzeniu wykorzystuje się stalowe przewody o niewielkiej średnicy, które są naprężone i umieszczone w formie, następnie zalewa się je betonem. Po zawiązaniu przycina się stalowe końce, dzięki czemu beton zyskuje większą wytrzymałość.

Jeżeli chodzi o zalety strunobetonu to jest ich cała masa. Materiał ten pozwala m.in. na: redukcję wygięcia w elementach konstrukcyjnych, wytrzymałość nawet pod dużym obciążeniem, odporność na wpływ negatywnych czynników zewnętrznych. Ponadto strunobeton nie jest zbyt drogi, umożliwia wykonanie lekkich konstrukcji, a waga poszczególnych elementów nie jest duża.

Podsumowanie

Widzimy więc, że beton sprężony znajduje zastosowanie zarówno przy budowie domów jak i dużych obiektów przemysłowych. Producenci oferują gotowe prefabrykaty, które można montować bez konieczności użycia zaprawy oraz innych specjalistycznych maszyn budowlanych. Ponadto taka powierzchnia takiego betonu jest bardzo równa i gładka, dzięki czemu nie musimy ukrywać takiej konstrukcji i dodatkowo pokrywać jej tynkiem. Jest to więc spore ułatwienie i oszczędność pieniędzy.