Co to jest cokół budynku i jak go ukryć?

Cokół budynku to nic innego jak fragment ściany fundamentowej bądź piwnicznej wystającej ponad poziom terenu. Jego wymiary będą zależne przede wszystkim od ukształtowania terenu. Cokół pełni rolę ochronną dla całego domu, jego głównym zadaniem jest odgrodzenie ściany budynku od wilgoci i możliwych uszkodzeń. Jego duża wytrzymałość wynika z zastosowanych materiałów, które zazwyczaj są trwalsze od tych stosowanych dla całej elewacji np. kamień lub płytki klinkierowe. Możemy wyróżnić dwa rodzaje cokołów: cofnięty i wystający. Cechą tego pierwszego jest jego podcięcie w w stosunku do pionu domu, wystający natomiast umieszczony jest w tej samej linii co pozostałe ściany. 

Po co ukrywać cokół i jak to zrobić?

Zdecydowana większość budowanych cokołów jest cofnięta, wynika to z korzystniejszej konstrukcji, która z powodzeniem odprowadza wodę. Dzięki temu nasze ściany są suche, a cokół zajmuje się nadmiarem deszczówki. Warto jednak zadbać o odpowiedni dobór materiałów, który pozwoli nam ukryć cokół. W tym celu możemy wykonać fragment nadziemny ściany fundamentowej z tego samego materiału co wierzchnią warstwę ścian na parterze. Najniższe partie zostawiamy w kilku punktach bez pionowej fugi między cegłami, zapewni to nam kilka wlotów powietrza do szczeliny wentylacyjnej, co umożliwi niezbędny drenaż opaski wokół budynku. Aktualnie jako warstwę wierzchnią domów dla ścian zewnętrznych stosuje się płyty ceramiczne, kamienne, płyty laminowane HPL instalowane na ścianie konstrukcyjnej. Modne są też deski elewacyjne, które mimo drewnianej konstrukcji są zabezpieczone przez producenta specjalnym laminatem ochronnym przed deszczem i wilgocią. Wówczas bardzo ważne jest stworzenie niewielkiej 2-centymetrowej przestrzeni nad ziemią, gdzie powstanie szczelina dylatacyjna umożliwiająca lepszą cyrkulację powietrza i wody. Przed nałożeniem masy tynkarskiej należy dokładnie ją wymieszać i stalową pacą nakładamy materiał na podłoże. Powierzchnia powinna być oczywiście wcześniej zagruntowana i tak powstały pas dokładnie wygładzamy, usuwając zbyt duże ilości masy.

Czy można wykonać dom bez cokołu?

Oczywiście, że tak. Należą do nich przede wszystkim domy odporne na działanie warunków atmosferycznych. Materiały o dużej wytrzymałości to m.in. kamień naturalny lub klinkier. W ich przypadku cokół nie będzie konieczny. Dla konstrukcji, gdzie występuje elewacja tynkowa możemy nasz cokół umiejscowić na tyle nisko, że będzie on bardzo słabo widoczny. Ważne jest wówczas, aby wybrać tynk odporny na wilgoć i wodę z niską jej wchłanialnością. Materiał ten powinien być też odporny na szorowanie i zmywanie. Przykładami takiego materiału są tynki silikatowe oraz silikonowe.