Czy kłódka to dobre zabezpieczenie? Doradzamy jaką wybrać.

Zarówno w przydomowym magazynku, jak i przy garażu często zależy nam na jak najlepszym zabezpieczeniu. Wewnątrz takich budynków mogą znajdować się cenne rzeczy, które stanowią łatwy łup dla złodzieja. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie, jednym z rozwiązań jest zakup kłódki utrudniającej dostęp do wnętrza. Dobrze dobrana kłódka to taka, która posiada niezbędne atesty stwierdzające jej określoną wytrzymałość. Dokładnie jak w przypadku innych narzędzi tak i tuta drożej znaczy lepiej. Oszczędności mogą się nam odbić czkawką, kiedy stracimy cenne narzędzia. Co więc wybrać? Czym się kierować przy zakupie? 

Wśród znanych rodzajów kłódek znajdziemy dwie: pałąkową i trzpieniową. Kłódka trzpieniowa to najczęściej wybierany typ ze względu na uzyskaną przez lata popularność. Łatwo ją rozpoznać po charakterystycznym zagiętym pałąku przypominającym odwróconą literkę „U”. Głównym minusem takiego urządzenia jest zbyt duża wolna przestrzeń między pałąkiem, a mechanizmem zamykającym. Złodziejowi wystarczy niewielki łom lub klucz do podważenia. W przypadku kłódki trzpieniowej tak łatwo już nie jest. Wynika to z budowy, która nie posiada ucha, ma natomiast grubszy bolec wsuwający się w część zamykającą. Zastosowanie tego zabezpieczenia jest jednak możliwe wyłącznie w punktach leżących w jednej linii. Taka kłódka sprawdzi się zarówno w piwnicy, przydomowym magazynie, czy garażu. Trwałość w razie próby uszkodzenia zależna jest tu od wybranego modelu, grubości bolca oraz jego długości. Im krócej i grubiej, tym lepiej. Ponadto taka kłódka jest większa i nie ma dużej szczeliny na dostanie się jakiegokolwiek narzędzia oprócz piłki do metalu.

Warto pamiętać, że po zakupie kłódki należy zadbać o wzmocnienie samego miejsca zamykania. Powinno być ono na tyle sztywne, aby sprawiało jak najwięcej trudności osobie próbującej pokonać to zabezpieczenie. Jeśli więc określone drzwi lub brama posiada możliwość zamknięcia w jednej linii to najlepszym wyjściem jest kłódka trzpieniowa, ściśle trzymająca się.