Czy należy zrobić izolację przeciwwilgociową balkonu?

Balkon w domu lub w mieszkaniu to miejsce, gdzie chętnie spędzamy wiosenno-letni czas. Ponadto ta niewielka przestrzeń służy nam często jako suszarnia dla ubrań i miejsce wypoczynku. Żeby zachować odpowiedni stan balkonu trzeba zadbać o jego trwałość, wytrzymałość i odporność na wpływ negatywnych czynników atmosferycznych. Główną metodą zabezpieczenia będzie tu zastosowanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Dlaczego jest to tak ważne? 

Miejsce jakim jest balkon stanowi wrażliwy punkt każdego domu i mieszkania. Brak izolacji przeciwwilgociowej może skutkować nie tylko zniszczeniami wizualnymi zaburzającymi poczucie naszej estetyki, ale też w najgorszym wypadku osłabieniem właściwości nośnych, a to stanowi już bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Jednym ze sposobów zabezpieczenia balkonu jest zastosowanie chemii budowlanej. Obecnie odchodzi się stosowania papy, należy też zrezygnować z kładzenia płytek na gołym betonie. Wówczas woda może nam podciekać pod całą konstrukcję w wyniku czego nasza podłoga ulegnie stopniowej degradacji. Jeżeli chodzi o zastosowanie izolacji to możemy przyjrzeć się chemii budowlanej, która jest dostępna w sklepach. Preparaty w formie płynu nakładanego na goły beton lub środka do rozcieńczania z zaprawą do płytek, pełnią warstwę izolującą przed wilgocią. Jeżeli zależy nam na płytkach jako podłożu na balkonie warto wybrać izolację elastyczną, natomiast w przypadku betonowej posadzki lepsze będą powłoki sztywne.

Drugim sposobem wykonania izolacji przeciwwilgociowej są wykładziny drenażowe. To rozwiązanie różni się od pierwszego, gdyż nie stanowi nieprzemakalnej powłoki. Pojawiająca się woda i wilgoć wnika w strukturę tejże wykładziny i zatrzymuje się na warstwie izolacyjnej i tam pozostaje. Tak zgromadzona wewnątrz wilgoć jest kierowana do ujścia na krawędziach balkonu. Plusem takiego rozwiązania jest szczególnie czas zimowy, gdyż wykładziny drenażowe pozwalają odparować nagromadzonej wodzie i w odróżnieniu od środków chemicznych nie będzie sytuacji, gdy mocno chłodne dni popęka nam cała ceramiczna podłoga od nagromadzonej wody.

Powinniśmy też pamiętać, że bez względu na wybraną formę izolacji trzeba wykonać ją fachowo. W tym celu możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów. Lepiej jest też nie oszczędzać i wybrać materiały dobre jakościowo. Każdy preparat, czy materiał ma być skuteczny, co w przypadku najtańszych produktów nie jest takie oczywiste.