Czy warto budować dom ze ścian dwuwarstwowych?

To pytanie, które na etapie budowy nowego domu zadaje sobie wiele osób. Ściany dwuwarstwowe pozwalają na zdecydowanie lepszą izolację budynku, wszystko to za sprawą ściany nośnej, która jest później uzupełniania odpowiednią grubą warstwą ochronną. Przy budowie ścian domu możemy wykorzystać szereg materiałów: pustaki, cegły, beton komórkowy, ceramikę lub keramzytobeton. Wówczas musimy dopasować wymiarami materiał do parametrów określonych w naszym projekcie budowlanym. 

Głównym powodem dlaczego warto budować ściany dwuwarstwowe są ich walory izolacyjne. Nie mniej ważna jest prostota montażu i możliwość rozdzielenia poszczególnych etapów na dwie części. Pierwszy to ściana nośna, drugi to odpowiednie ocieplenie. Ściany dwuwarstwowe posiadają równomierną ciepłochronność. Ponadto poniesiony dodatkowy koszt na ocieplenie ściany zwróci się nam w postaci cieńszego fundamentu. Ściany jednowarstwowe będą wymagały od nas budowy grubszego fundamentu, zapłacimy też więcej za ogrzewanie w jesienno-zimowym okresie. Ściana dwuwarstwowa oprócz walorów izolujących oferuje też bardzo dobrą akumulację ciepła.

Dwie różne metody ocieplania

W celu zabezpieczenia naszej dwuwarstwowej ściany możemy skorzystać z dwóch dostępnych metod: lekkiej suchej i lekkiej mokrej. Pierwsza polega na docieplaniu ścian wełną mineralną dla miejsc, gdzie styropian się nie sprawdza. Natomiast metoda lekka mokra polega na przyklejeniu za pomocą zaprawy klejowej płyt ze styropianu.