Czy warto kupić gotowy projekt domu?

Stając przed budową domu przyjdzie taki moment, kiedy będziemy musieli dokonać wyboru: gotowy projekt, czy może indywidualny? Nasze marzenia mogą kierować nas w stronę domu ze snów, charakterystycznego, jedynego w swoim rodzaju, unikatowego. Taki projekt sporo nas będzie kosztował i może po drodze okazać się, że poniesiemy dodatkowe i nieplanowane koszty. Niestandardowy budynek może okazać się nie lada wyzwaniem dla ekipy budowlanej. Warto więc spojrzeć na nasz przyszły dom bardziej racjonalnie, pozwoli to zaoszczędzić nam dodatkowych nieprzyjemności i stresu. Pamiętajmy też, że budowa to jedno, dochodzą jeszcze koszty utrzymania oraz późniejsza wygoda użytkowania.

Sprawdzony gotowy projekt umożliwia nam wybór spośród już przetestowanych rozwiązań. Przed zakupem określonego projektu należy zadać sobie pytanie, czy ma być to konstrukcja parterowa, a może piętrowa lub z poddaszem. Kolejny punkt naszej listy to liczba pokoi i ich wielkość. Za wczasu warto wziąć pod uwagę projekt z piwnicą i garażem. Koszt budowy będzie co prawda większy, ale późniejszy komfort z pewnością nam to wynagrodzi. Ile kosztuje gotowy projekt? To zależy od tego, czego sami oczekujemy. Tańsze projekty w katalogach wahają się w granicach 1500-2000 zł. To nie koniec wydatków, gdyż dopasowanie projektu do planu zagospodarowania przestrzennego oraz kształtu działki będzie nas kosztować kolejne 2000-3000 zł. Każdy wybór warto dokładnie przeanalizować, dom ma odpowiadać naszemu stylowi życia. Wszelkie podstawowe rozwiązania w projekcie można zmieniać, służy temu często dołączana listwa możliwych zmian przez autora projektu. Ogromnym plusem gotowym projektów jest możliwość obejrzenia gotowej inwestycji. Architekci bardzo często prezentują szczegółowe wizualizacje lub oferują kontakt do osób posiadających już zbudowany dom na bazie tego samego projektu. Umożliwia nam to praktyczne rozeznanie się i lepsze podjęcie decyzji.

Jeśli jednak nasze myśli krążą wokół indywidualnego projektu to warto wiedzieć, że nasze pomysły mogą znacząco rozmijać się prawem budowlanym. Wybór projektanta też nie musi być łatwy, stworzy on nam projekt, który wcale nie musi odpowiadać stylowi jakiego oczekujemy. Każde zmiany będą wymagały od nas ponoszenia dodatkowych kosztów, za zmianę metra kwadratowego w projekcie naszego przyszłego domu zapłacimy od 50 do nawet 200 zł.