Czy warto montować w domu świetliki tunelowe?

Naturalne światło zawsze będzie przewyższało to sztuczne. Duże okna sprawiają, że wnętrza stają się jaśniejsze, bardziej przytulne i przestronne. Nie zawsze mamy tą możliwość, szczególnie przy ograniczonej przestrzeni dla kolejnych okien dachowych. Wówczas rozwiązaniem tej sytuacji mogą okazać się świetliki tunelowe. Warto się im przyjrzeć, gdyż więcej światła w domu to także niższe rachunki za prąd. Wówczas nie musimy zbyt wcześniej palić sztucznego światła, poza tym naturalne promienie są dużo zdrowsze dla naszych oczu. 

Świetliki tunelowe to nic innego jak niewielkie otwory, które możemy zainstalować na powierzchni płaskiej, czy skośnym dachu. Celem montażu jest utworzenie zwykle okrągłego tunelu, przez który do naszego pokoju będzie wpadać światło. Wówczas zyskujemy nie tylko sztywny lub giętki tunel rozświetlający dom, ale i bardzo estetyczną ozdobę. Świetliki to doskonałe rozwiązanie dla niewielkich pokoi, wąskich korytarzy, łazienek i nie tylko. Doświetlenie może okazać się niezbędne  w pomieszczeniach, gdzie zwyczajnie nie ma miejsca na montaż tradycyjnych okien o większych wymiarach. Decydując się na montaż świetlika należy pamietać, że najlepsze rezultaty osiągniemy na południowej stronie domu i wszędzie tam, gdzie jest duża ilość promieni słonecznych. Wszystko zależeć będzie od długości świetlika i jego położenia względem słońca.

Największym zyskiem takiej niewielkiej instalacji jest dodatkowa ilość światła pozyskana niskim kosztem i nakładami pracy. Dzięki temu świetlik sprawdzi się niemal wszędzie, gdzie konieczne jest doświetlenie pomieszczenia. Ponadto takie okrągłe okienka z łatwością wyczyścimy i zupełnie odmienimy przestrzeń w jakiej przebywamy. Wówczas tak drobna rzecz jaką jest świetlik może zdecydowanie poprawić nasz komfort mieszkania, ale też odmienić wizualnie zaciemnioną do tej pory przestrzeń.