Czy warto położyć gliniany tynk?

Glina to materiał z bardzo bogatą historią, który jest wykorzystywany w budownictwie od kilku tysięcy lat. Jego popularność wynika z łatwego dostępu i braku specjalnych wymagań do tworzenia z niego ścian w domach. Ludzie cenią sobie glinę jako materiał o specyficznych właściwościach, który potrafi regulować wilgoć, utrzymywać ciepło, zatrzymywać szkodliwe promieniowanie, a nawet wspierać alergików chroniąc ich przed bakteriami i pyłkami. Obecnie wróciła moda na tynki wykonane z gliny, taką ścianę możemy wykonać sami bez ponoszenia wielkich kosztów. 

Odpowiadając na tytułowe pytanie warto zagłębić się dokładniej we właściwości glinianego tynku. Glina ma właściwości przeciwgrzybiczne, potrafi doskonale utrzymywać korzystne stan powietrza i pilnować temperatury w naszym domu. W czasie lata glina ochłodzi pomieszczenie, w zimę ociepli. Korzystną cechą tak położonego tynku jest też niewielka ilość potrzebnego materiału. Do wykonania warstwy na ścianie wystarczy nam zaledwie 2 cm i już glina będzie spełniała swoje funkcje. Największy plus to koszty, gdyż glina jest dostępna niemal wszędzie. Może się okazać, że przydomowy ogród skrywa spory jej zapas, przez co pozyskamy glinę zupełnie za darmo. Dodatkowym atutem gliny jest jego naturalne pochodzenie, nie ma tu mowy o szkodliwości dla zdrowia w czasie prowadzenia prac budowlanych i późniejszego przebywania blisko świeżo glinowanych ścian.

Gliniany tynk na ścianie

Jeżeli czujemy się na siłach to możemy przystąpić do kładzenia gliny na naszych ścianach. To dość prosty proces, który wymaga tylko naszych chęci i nieco wprawy. W celu przygotowania gliny do położenia należy wymieszać ją z piaskiem i ewentualnie dodać sieczkę słomianą. Wszystkie materiały wrzucamy do betoniarki, która połączy nasze składniki. Taką glinę możemy już nakładać za pomocą zwykłej kielni lub pacy. Jeżeli chcemy mieć idealnie równe ściany konieczna będzie pomoc poziomicy. Jeśli jednak mamy wyobraźnię i naszym celem są nietypowe konstrukcje to glina nadaje się do tego wprost idealnie. W przypadku gładzi wystarczą nam dwa zmieszane składniki: glina oraz piasek. Kolor naszej powierzchni wykonanej z gliny będzie ciepły i przyjemny dla oka. Możliwa jest oczywiście jego zmiana za pomocą specjalnego pigmentu, który dodaje ciekawego efektu. Glina pozwala bawić się nam w domorosłego artystę, gdyż fakturę ściany można dowolnie modelować za pomocą gąbki lub miotły. Możemy też wykorzystać packę plastikową i w miejscach zwilżonych mocniej potrzeć ścianę. Wówczas uzyskamy po zaschnięciu naprawdę śliską powierzchnię. Wszelkie poprawki to prosta sprawa, wystarczy jedynie zamoczyć ponownie gliniany tynk. Osoby uzdolnione artystycznie bez problemu wykonają na jednej ze ścian rzeźbę, a jeśli coś nie wyjdzie można to bardzo szybko usunąć.