Czym się kierować wybierając agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie pozwalające na produkcję energii elektrycznej w razie przerw w dostawie. Jego wykorzystanie jest jednak znacznie szersze, ponieważ sprawdza się on również wtedy, gdy niezbędne jest alternatywne źródło energii. Generator prądu znajdzie zastosowanie na placu budowy, w firmie, domu, na działce rekreacyjnej. 

Budowa urządzenia oraz zastosowane technologie

Agregat prądotwórczy został wyposażony w prądnicę, którą zasila się silnikiem spalinowym. Silnik spalinowy może być napędzany paliwem różnego typu m.in. benzyną, gazem LPG, olejem napędowym, gazem ziemnym lub metanem. Jednym z nowoczesnych modeli jest agregat prądotwórczy inwentorowy, w którym silnik automatycznie reguluje obroty w zależności od ilości podłączonych do maszyny urządzeń. Pozwala to zoptymalizować uzysk energii z agregatu przy równoczesnym obniżeniu zużycia paliwa do minimum. Model ten zużywa mniej paliwa, pracuje także ciszej. Wśród generatorów prądu możemy wyróżnić urządzenia stacjonarne oraz przenośne. Wybierane najczęściej agregaty prądotwórcze są wyposażone w silniki spalinowe zasilane benzyną lub olejem napędowym. Pełny „bak” w urządzeniu pozwala na produkcję energii przez kilka godzin. Jeżeli chodzi o dobór mocy to powinien być on poprzedzony dokładnymi obliczeniami zapotrzebowania w energię elektryczną. Na rynku znajdziemy szeroki wybór urządzeń o różnej mocy, im wyższa, tym więcej trzeba będzie zapłacić. Dlatego też planując zakup należy uwzględnić nasze zapotrzebowanie, aby ograniczyć koszty zakupu.

Jak dobrać moc agregatu prądotwórczego?

Bez względu na wybrany model, uwagę należy zwrócić na moc znamionową urządzenia. W przypadku urządzenia zasilającego maszyny budowlane, planowaną moc trzeba wybierać z tzw. „górką”. Oznacza to, że agregat prądotwórczy powinien mieć moc o 1 do 2 razy większą niż zapotrzebowanie. W przypadku domów jednorodzinnych, sumujemy moc całego sprzętu AGD i RTV i na tej podstawie wybieramy model agregatu. Generator do zastosowań domowych także powinien mieć pewien zapas mocy w razie przyłączenia kolejnych urządzeń. Zapas około 30% będzie w takiej sytuacji wystarczający. 

Producenci stosują też różne mechanizmy pozwalające na zasilenie agregatu prądotwórczego. Dla zastosowań domowych zalecany jest wybór urządzenia z elektronicznym rozrusznikiem, który pozwoli na włączenie z użyciem przycisku. Jeżeli mówimy o generatorach obsługujących sprzęt elektroniczny to konieczny jest zakup modelu posiadającego opcję elektronicznej stabilizacji napięcia – AVR. Jest to rozwiązanie zapobiegające skokom napięcia. Na placu budowy nie wymaga się podobnej funkcje. Osoby ceniące sobie kulturę pracy mogą też wybrać urządzenia wyposażone w system tłumienia hałasu oraz katalizator spalin. Bardzo wygodne w użytku są agregaty prądotwórcze na kołach, co umożliwia szybkie przemieszczenie z miejsca na miejsce.

Zakup agregatu prądotwórczego, a może wypożyczenie?

Oferta modeli jest bardzo szeroka, nie zawsze jednak potrzebujemy zakupić generator prądu. Niekiedy użytkowanie sprzętu jest uzależnione od okresu, w których będzie nam ono potrzebne. Przykładem są place budowy oddalone od sieci przesyłowej, gdzie zakup agregatu przez firmę budowlaną staje się koniecznością. W przypadku zaś okresowych przerw w dostawie energii np. awaria sieci energetycznej, czy budowa własnego domu, lepszym wyborem może być wypożyczenie generatora. Wypożyczalnia agregatów pozwala na wynajęcie maszyny na określony czas, co zawsze jest znacznie tańsze niż zakup. Nie zawsze kupno jest koniecznością, dlatego warto przemyśleć swoją decyzję zanim podejmiemy decyzję. Znajdź najlepszą ofertę: wypożyczalnia agregatów Ostrołęka.