Farba czy impregnat do podłogi w garażu?

Zabezpieczenie betonowej posadzki jest niezwykle istotne, ponieważ będzie ona narażona na ścieranie, obciążenia, wpływ wody oraz wilgoci. Sam beton mimo wytrzymałości na ciężar pojazdu warto należycie chronić przy użyciu stosownych materiałów wykończeniowych lub znacznie taniej przy wykorzystaniu impregnatów oraz farb. Możemy w ten sposób zaoszczędzić zarówno potrzebny na wykonanie nowej podłogi czas, jak i pieniądze. W razie wątpliwości przy budowie powstającego domu lub budynku warto skorzystać z fachowej porady i wybrać sprawdzone usługi budowlane.

Żeby móc myśleć o położeniu podłogi, czy też farby i impregnatu należy upewnić się, iż nasza posadzka jest idealnie równa i zadbaliśmy o 2 – procentowy spadek w kierunku bramy garażowej. Jeżeli tego brakuj to nasz trud będzie nadaremny, gdyż będziemy mieć z czasem poważny problem z wilgocią i stojącą wodą. W przypadku posadzki betonowej możemy ją zabezpieczyć przy użyciu impregnatów przeznaczonych do betonu lub kostki brukowej. Ich aplikacja jest dziecinnie prosta, gdyż na czystą powierzchnię nakładamy preparat bez konieczności wcześniejszego gruntowania podłoża. Nakładamy zwykle dwie warstwy przy użyciu malowania tradycyjnego wałkiem, pędzlem lub też malowania natryskowego. Preparat po wyschnięciu wnika w beton na płytkiej głębokości, co jednak zapewnia pełne właściwości ochronne, w tym przed wilgocią, powstawaniem grzybów, porostów na powierzchni. Taka posadzka jest też dużo bardziej odporna na wylanie oleju, smaru lub też innych środków chemicznych. Pamiętajmy jednak o okresowym odnawianiu betonu w ten sposób przynajmniej raz na pięć lat.

Farba działa nieco podobnie do impregnatu, gdyż także obniża nasiąkliwość podłoża. Dodatkowo możemy tu wybrać dowolny kolor, który odmieni zupełnie oblicze garażu. Zasady postępowania przy aplikacji są podobne, podłoga musi być czysta i sucha. Konieczne będzie użycie także specjalnego gruntu. Jeżeli nasza posadzka nie jest nowa i ma nierówności to należy je wcześniej wyrównać. W sklepach znajdziemy gotowe farby do betonu na bazie jednego (mineralna, bądź żywiczna) lub też kilkuskładnikową. Istnieją też środki do „zadań specjalnych”, które tworzą dużo grubszą warstwę. Możemy też wedle gustu wybrać farbę nadającą właściwości estetyczne w postaci posadzki matowej lub błyszczącej. Warto też dokładnie czytać etykiety produktu, znajdziemy tam ważne informacje na temat wytrzymałości oraz elastyczności. Zobacz także: Parapet granitowy wewnętrzny.