Gdzie stosować papę termozgrzewalną? Skład materiału i opinie.

Papa to jeden z gotowych produktów, które stosuje się przy izolacjach przeciwwilgociowych we wszelkiego rodzaju obiektach, domach i nie tylko. Służy ona do zabezpieczenia ścian, piwnic, fundamentów, pokryć dachowych, czy posadzek. Obecne papy termozgrzewalne czerpią garściami z tradycyjnych rozwiązań sprzed lat, ponieważ producenci wciąż udoskonalają materiały dla wymagających klientów. 

Zastosowanie papy jest jednak dziś dużo szersze niż kiedyś. Jej właściwości doceniane są przez firmy budowlane zajmujące się tworzeniem drogowych nawierzchni. Wynika to z cech materiału, który dobrze radzi sobie z praktycznie każdą powierzchnią z jaką ma do czynienia. Papę bez problemów położymy na powierzchni z drewna, metalu i betonu. Wadą papy może być jej niemożność położenia w miejscach takich jak łączenia konstrukcji pionowych i poziomych, gdzie może dochodzić do pękania. Trzeba pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych materiałów taki i tutaj powinniśmy przygotować powierzchnię pod położenie papy. Posadzka, dach, czy ściana musi być sucha, czysta i pomalowana gruntem pod papę.

Z jakich składników złożona jest papa termozgrzewalna?

Podstawowym składnikiem tradycyjnej papy jest masa bitumiczna, z kolei papa termozgrzewalna oparta jest na bazie modyfikowanego asfaltu. Ten drugi materiał zapewnia dużo lepsze właściwości z zakresu wytrzymałości na niekorzystne warunki pogodowe. Dodatkowo papa termozgrzewalna jest odporna na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur od -20 do ponad 120 stopni Celsjusza. Producenci poszli o krok dalej i dodają niekiedy do gotowego produktu nowy składnik, który nadaje papie inne parametry. Wśród nich można wymienić m.in. zwiększoną odporność na kwaśny deszcz i promienie słońca, lepszą wytrzymałość, przyczepność, wolniejsze starzenie pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Niekiedy dodaje się także włókno szklane, które zabezpiecza powierzchnię przed tworzeniem się zawilgoceń.

Ponadto nowoczesna papa termozgrzewalna jako młodszy brat nie ma wad swojego poprzednika. Taki materiał dużo łatwiej jest nałożyć, ponieważ nie ma potrzeby stosowania lepiku na gorąco. Dobrze wykonana izolacja przez ekipę specjalistów może posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat.