Gdzie wykorzystuje się obróbkę blacharską?

Obróbka blacharska może okazać się kluczowym elementem, który zadba o szczelność i odporność naszego dachu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wszelkie niedokładności w obróbce blacharskiej będą skutkowały przeciekaniem i pojawianiem się zawilgoceń. Taki długotrwały proces spowoduje w przyszłości spore problemy, w tym nawet zagrzybienie oraz osłabienie właściwości nośnych w chwili pękania przemarzniętych elementów. W celu dokładnego zabezpieczenia dachu konieczna będzie fachowa, dokładna i trwała obróbka blacharska. 

W obróbce blacharskiej bardzo istotny będzie wybór materiału o wysokiej jakości i późniejsze dopilnowanie precyzyjnego wykonania wszelkich łączeń. Dobre spasowanie kolejnych elementów to jeszcze nie wszystko, gdyż ważne jest lutowanie pozwalające lepiej uszczelnić całą konstrukcję przez negatywnym oddziaływaniem wody. Newralgiczne punkty to chociażby mocowania rynien, gdzie wszelkie opady deszczu zostają przez nie odprowadzone na dół. Kolejnym ważnym punktem jest komin, który wymaga utworzenia tzw. kozubka, który wyklucza gromadzenie się deszczówki i podciekanie. Tutaj również obróbka blacharska pełni niezwykle ważną rolę, gdyż zabezpieczyć należy także podstawę komina. Wówczas blacha pozwala na stworzenie specjalnego kanaliku, przez który woda będzie mogła swobodnie spłynąć do naszego systemu rynien.

Wśród zastosowań blachy montowanej na dachach domów i budynków znajdziemy też m.in. utworzenie wiatrownicy bocznej i górnej, konstrukcje przeciwśniegowe instalowane nad orynnowaniem, kalenice, blachy okapowe, czy obróbkę przyścienną.