Gotowe domy drewniane z bali. Czy da się budować tanio?

Budowanie betonowego domu to obecnie standard, istnieją jednak osoby zdecydowane na naturalne materiały posiadające swój urok. Jednym z nich jest drewno, które wciąż cieszy się dużą popularnością i to nie tylko w Polsce. W przypadku wielu materiałów mamy do czynienia z różnymi mitami, które wynikają z cech danego produktu. Podobnie jest w przypadku drewna, które posiada zarówno swoje zalety, ale i wady. Pora przyjrzeć się obiektywnie plusom i minusom takiego rozwiązania. 

Jeśli zdecydowaliśmy się na budowę drewnianego domu to pierwszą wadą będzie trudność w znalezieniu wykonawcy. Wbrew pozorom na rynku dostępne są gotowe projekty domów, które wykonują wyspecjalizowane ekipy. Problem pojawia się wówczas, gdy dom ma mieć nieco inną konstrukcję i postawiliśmy na zewnętrzne ściany z bali. Trudności napotkamy także jeśli chodzi o wybór materiału. Dobre drewno stosowane do budowy całorocznego domu powinno schnąć przez minimum 7-10 lat i posiadać wilgoć wynoszącą maksymalnie 18%. Stąd też zdarzają się przypadki, kiedy wykonawca lub nowy właściciel decyduje się na zastąpienie drewna tańszym odpowiednikiem o gorszej wytrzymałości. Można też sprowadzić drewno z zagranicy lub poszukać w naszym kraju miejsc, gdzie drewno suszy się przemysłowo. Dzięki temu cały proces przebiega szybciej. Kolejna wada to niewątpliwie cena. Budowa domu drewnianego, szczególnie z użyciem bali nie będzie wcale tańsza od tradycyjnej konstrukcji z betonu.

Jeśli jednak mamy środki i nie jest dla nas aż tak ważna kwestia ekonomiczna to znajdziemy też dużo zalet. Wśród nich można wymienić chociażby czas trwania prac, budowa domu z drewna przez profesjonalistów to proces naprawdę szybki. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem to będziemy potrzebować 3-4 miesięcy i konstrukcja będzie gotowa. Czas się skraca przede wszystkim przez brak oczekiwania na związanie materiałów. Wartością dodaną jest też możliwość budowy zarówno w lato, jak i w zimę. Wszystko to za sprawą braku oczekiwania na wyschnięcie materiałów. Taniej zapłacimy też za betonową wylewkę pod fundament, który ze względu na lżejszy dom nie wymaga mocno grubego podparcia. Już postawiony drewniany dom da się także w prosty sposób rozbudować o kolejną przestrzeń.

Ważną cechą drewna jest też specyficzny mikroklimat, którego na próżno jest szukać w betonowych konstrukcjach. Jest to spora zaleta, szczególnie jeśli chcemy mieszkać w miejscu naprawdę zdrowym i ekologicznym.