Jak dobrze przykleić styropian?

Najbardziej znanym sposobem nanoszenia kleju jest metoda obwodowo-punktowa, która pozwala przykleić materiał nawet na dość nierówne podłoże z różnicą w wysokości powierzchni do 1 cm. Polega ona na nakładaniu kleju w pasmach tworzących ramkę na styropianie o szerokości 3-6 cm, następnie na środku wystarczy położyć kilka (3-6) kawałków zaprawy. 

Ilość kleju powinna być dobrana w taki sposób, aby pokryć powierzchnię styropianu minimum w 40% powierzchni, a po przyłożeniu go do podłoża i dociśnięciu ilość kleju powinna wynosić w granicach w granicach 60% całej powierzchni. Drugi popularny sposób nakładania kleju to metoda grzebieniowa. Tutaj klej aplikowany jest za pomocą pacy zębatej na całej powierzchni materiału. Metoda ta należy do jednej z najlepszych form klejenia, gdyż klej obejmuje całą płytę styropianową, pozwala to na bardzo dokładne osadzenie jej na miejscu. Wadą może być tutaj większa ilość zużytego kleju.

Jeżeli do klejenia wybraliśmy pianę poliuretanową to nasza praca będzie przebiegać dużo szybciej. Po pierwsze nie będzie konieczności przygotowywania zaprawy, a sama aplikacja piany będzie dużo szybsza. Musimy jedynie pamiętać o nakładaniu takiego kleju po całym obwodzie i aplikacji dodatkowej jednej linii idącej przez środek płyty. Pozwoli to dobrze przymocować materiał i jednocześnie nie wykorzystamy dużej ilości pianki.