Jak gruba wylewka na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to niezwykle wygodne rozwiązanie. Niekiedy już na etapie budowy domu zastanawiamy się nad jego wykorzystaniem, ponieważ zapewnia nam to później spokój przez wiele lat. Wśród zalet ciepłych podłóg należy wymienić przede wszystkim komfort jaki nam to daje. Przykładem jest wyjście z łazienki na ciepłą podłogę, ale też zabawa dzieci we własnym pokoju. Mogą one siedzieć na podłodze bez obawy, iż się przeziębią. Jeśli już podjęliśmy decyzję o wykonaniu ogrzewania podłogowego to musimy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie: jaka grubość będzie odpowiednia dla wylewki? 

Standardowa grubość wylewki wykonywane przez specjalistów wynosi zwykle w granicach 6,5 cm. Jeżeli chodzi o grubość to będzie ona także zależna od czynników takich jak chociażby dobór wylewki anhydrytowej lub betonowej, odporności materiału na obciążenia, ściskanie, czy przewodnictwo cieplne. Grubość takiego podłoża można oczywiście regulować we własnym zakresie, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości. Podłoże nie może być zbyt chude, ponieważ może przyczyniać się to do osłabienia, pękania w czasie użytkowania. Taka powierzchnia musi być wytrzymała.

Myśląc nad odpowiednią grubością wylewki trzeba koniecznie wziąć pod uwagę maksymalną temperaturę dla instalacji ogrzewania podłogowego. Co to oznacza? Otóż podłoże nie może zbyt mocno się nagrzewać. Przyjmuje się tu maksymalną wartość wynoszącą 29 stopni Celsjusza mierzonej podłogi oraz 26 stopni dla paneli lub innego materiału. Obecnie możliwe jest już zastosowanie podłóg, których grubość nie będzie przekraczać grubości 3 cm (sucha podłoga). Zwykle dla wylewek betonowych przyjmuje się maksymalną grubość posadzki wynoszącą od 8 do 10 cm. Trzeba jednak pamiętać, że im grubsza wylewka tym podłoga będzie dłużej się nagrzewać i dłużej chłodzić. Będzie to miało więc swoje plusy, ale też i minusy.