Jak wybrać dobre oświetlenie holu, korytarza, klatki schodowej?

Oświetlenie pełni niezwykle istotną rolę w każdym budynku. Dzięki niemu możemy bezpieczenie przemieszczać się po wszelkich zakamarkach bez obawy przed wypadkiem. Dlatego tak ważne staje się obecnie dobranie sztucznego oświetlenia, które pod wieczór i w nocy zapewni komfortowe użytkowanie holu, korytarzy, czy klatki schodowej. Co jest ważne przy wyborze oświetlenia dla poszczególnych pomieszczeń? O tym w dalszej części artykułu. 

Klatka schodowa

W przypadku klatki schodowej najmniej inwazyjnym będzie montaż niewielkich lamp w dolnej części ścian. Jeżeli jednak myślimy nad zastosowaniem górnego oświetlenia to mamy do wyboru oprawy szklane zamknięte, które cechują się wytrzymałością i szerokim spektrum działania. Możemy też rozważyć opcję oświetlenia schowanego za specjalnym panelem pod sufitem, to rozwiązanie sprawdzi się doskonale w budynkach nowoczesnych, stawiających na wygodę i oszczędności. W każdym wypadku warto zadbać o wysokiej klasy żarówki LED, które zapewniają wysoką jakość światła i sporą oszczędność pieniędzy w porównaniu ze zwykłą żarówką.

Hol

Hol stanowi miejsce wspólne dla części pomieszczeń w budynkach, dlatego lampy powinny być dopasowane do oświetlenia rozmieszczonego w innych pokojach. Czasem dobrze jest wykonać oświetlenie kierunkowe jeżeli w holu wieszamy ubrania, gdyż pozwala to łatwiej je odnaleźć w ciemnym pomieszczeniu. Można tu pomyśleć o automatycznym oświetleniu, które będzie działać na czujnik ruchu. Kiedy podejdziemy do wyjścia, światło uruchomi się samo. 

Korytarz

W przypadku korytarzy mamy zwykle do czynienia z miejscami często uczęszczanymi, szczególnie w domu. Tego typu punkty nie wymagają silnego źródła światła, gdyż służą jedynie przemieszczaniu się między pokojami w domu. Dobrym rozwiązaniem są przypodłogowe listwy świetlne, które wyznaczają kierunek w jakim należy iść i nie powodują przy tym efektu oślepiania. To szczególnie pomocne jeżeli chodzi o nocne wychodzenie do toalety, gdzie nie potrzebujemy być dodatkowo rozbudzeni. Niekiedy przy dłuższych korytarzach np. w biurowcach dobrze jest zamontować kilka niewielkich klinkierów, które zadbają o nieco większą dawkę światła. Dobrze jest wybierać konstrukcje płaskie na oświetlenie LED, gdyż wystające mogą zmienić całą koncepcję wizualną korytarza. Innym wyjściem jest montaż płaskich plafonów pod sufitem, które również doświetlą najpotrzebniejsze miejsca.