Jak wykonać renowację blachodachówki?

Piękny, blaszany dach z biegiem lat traci na swoich właściwościach wizualnych. Negatywne oddziaływanie zmieniających się pór roku w Polsce w tym m.in. deszczu, śniegu, gradu, wilgoci i palącego letniego słońca powoduje, iż blachodachówka zmienia się w wyblakłą, zmatowiałą i często skorodowaną powierzchnię. Stopniowa degradacja metalowego dachu nie powoduje jednak, że musimy zaraz wymieniać całe jego pokrycie. W celu odnowienia wystarczy zakupić odpowiednią farbę, która pomoże nam doprowadzić dach do pierwotnego stanu. 

Odnowienie dachu będzie wymagało przede wszystkim kupna odpowiedniego preparatu. Najlepsze będą farby przeznaczone do metalu, które cechuje bardzo dobra trwałość. Farba do metalu pokryje dokładnie całą powierzchnię elastyczną powłoką, która na nowo zapewni blachodachówce odporność na trudne warunki atmosferyczne. Powierzchnia pokryta takim środkiem nie pęka pod wpływem ciepła lub zimna, a przy okazji stanowi warstwę ochronną przed rdzą i zapewnia piękny kolor na lata. W sytuacji, gdy mamy metalowe rynny warto pomalować je naszym preparatem. Pamiętajmy, że w zależności od producenta farba może wymagać wcześniejszego gruntowania.

Odnawianie własnoręcznie, czy przez firmę?

Wiadomo, że najtańszym sposobem renowacji będzie wykonanie wszystkich prac własnoręcznie. W tym celu trzeba mierzyć siły na zamiary. Całą przestrzeń należy przygotować tak, aby ryzyko upadku z dachu było jak najmniejsze. Konieczne będzie usunięcie rdzy z dachu za pomocą szczotki drucianej lub innych narzędzi i dokładne oczyszczenie całej powierzchni. Istotny jest też wybór pogody, gdy będziemy pracować na wysokościach. Jeżeli będzie na zewnątrz zimno to czas potrzebny na wyschnięcie się wydłuży, a gdy zbyt gorąco nasz dach wyschnie zbyt szybko; w wyniku czego może dojść do sytuacji słabego zawiązania się farby i taka powłoka nie będzie trwała. Dysponując większym budżetem możemy się pokusić o zaangażowanie profesjonalnej firmy, która posiada nie tylko specjalistyczny sprzęt, ale też doświadczenie w czasie pracy na wysokości.