Jak zapobiegać stratom ciepła przez bramę garażową?

Budując dom planujemy zwykle garaż, który pomieści nasze auto. Jeżeli cały dom ma być energooszczędny i zapewniający jak najmniejsze straty ciepła konieczne będzie zadbanie o jak najlepsze warunki i położenie garażu. Pierwsze na co należy zwrócić uwagę będzie umiejscowienie garażu, najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie garażu jako przybudówki lub też jako obiektu wolnostojącego. Niekorzystnym dla nas wyjściem będzie zabudowa garażu w bryle domu. 

W takim wypadku ciepło znajdujące się wewnątrz domu będzie podróżowało do garażu, a następnie na zewnątrz. Może się jednak zdarzyć sytuacja, gdy nie mamy innego wyjścia i jedynym rozwiązaniem będzie zabudowanie garażu w konstrukcji domu. Wówczas trzeba wybrać bramę charakteryzującą się dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Minimalny zakres to U<1,3 W/m²K. Element jakim jest brama segmentowa może zapewnić nam wysoką skuteczność zatrzymywania ciepła. Przy wyborze należy kierować się grubością konstrukcji stalowych segmentów, których grubości powinna wynosić minimum 42 mm. Wszelkie szczeliny w blacie trzeba wypełnić pianką poliuretanową. Już w chwili zakupu bramy należy zdecydować się na odpowiedni wariant: bramę ocieplaną lub nieocieplaną. W przypadku tej drugiej późniejsze docieplenie konstrukcji będzie niewykonalne. Kolejna kwestia na jaką warto zwrócić uwagę jest czas otwierania, zamykania i powierzchnia bramy. Możemy też skorzystać z drzwi wślizgowych, które nie będą wymagały otwarcia w pełni bramy za każdym razem, dzięki czemu unikniemy dużym stratom ciepła.

Jeżeli chodzi o współczynnik przenikania ciepła w bramie garażowej to będzie on dla nas niezwykle ważny. Producenci w tej kwestii nie podają w pełni zrozumiałych danych. Łatwo to jednak przeliczyć przy pomocy fachowca, który dokładnie podliczy dane dla poszczególnych elementów takich jak panel bramy garażowej, czy cały blat i określi współczynnik przenikania ciepła dla danego modelu. Ostatnim etapem będzie profesjonalny montaż bramy garażowej. Lepiej jest powierzyć to zadanie firmie specjalizującej się w tej dziedzinie, gdyż ewentualne błędy będą skutkowały powstawaniu mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło.