Kiedy należy wykonać kołkowanie styropianu i jak to zrobić?

Kołkowanie styropianu jest częstym zabiegiem, lecz nie zawsze jest on konieczny. Wystarczy spojrzeć na system ociepleń, gdzie producent jasno pokazuje, czy istnieje potrzeba wykonania wsparcia dla płyt, czy też nie. W wielu przypadkach kołkowanie może być niewymagane, jednak warto zwrócić uwagę na takie wzmocnienie w przypadku domów jednorodzinnych. Wówczas część wrażliwych miejsc takich jak chociażby łączenia w okolicach drzwi, okien, czy narożników jest narażona na uszkodzenia i podparcie styropianu może okazać się niezbędne. 

Kiedy kołkowanie może okazać się niezbędne?

Zdarzają się przypadki, kiedy to brak zastosowania kołków może powodować uszkodzenia termoizolacji. Jedną z takich sytuacji jest ponowne docieplanie obiektów, które są użytkowane przez dłuższy czas. Wówczas warunki atmosferyczne i zmęczenie materiałów może powodować osłabienie tynków. Jeżeli więc położymy na takiej ścianie styropian to może on odchodzić od powierzchni, wówczas bez kołków będziemy mieli spory problem. Dobrym zwyczajem jest też kołkowanie wykonane dla styropianu ocieplającego ściany szczytowe w domach wielorodzinnych. Większy budynek ma często tendencję do pojawiania się silniejszego wiatru, który może luzować styropian, co prowadzi stopniowo do uszkodzenia warstwy izolacyjnej. Jeżeli określony budynek jest położony na terenach o silnym oddziaływaniu wiatru to bez względu na jego wielkość warto wykonać kołkowanie styropianu. Dobrym wyjściem jest też wykonanie tego zabiegu jeżeli płyty styropianowe są montowane przy pomocy pianki zamiast zwykłego kleju. Jeżeli chcemy wykonać ten proces prawidłowo warto skorzystać z krótkiego poradnika poniżej:

– Pod każdą izolację należy wybrać określony typ kołków. Taką informację uzyskamy zarówno w sklepie jak i w innych artykułach na ten temat dostępnych w Internecie.

– Otwory montażowe wiercimy przy pomocy wiertarki udarowej na głębokości wynoszącej w granicach 8-10 mm. Wgłębienie jest zależne do typu kołka jakiego chcemy użyć.

– Po wykonaniu otworu należy go dokładnie wyczyścić z wszelkich pozostałości, następnie wkładamy do środka tuleję kołka i mocujemy trzpień rozporowy. W celu poprawnego umieszceznia należy wbić go delikatnie do wnętrza, talerzyk lekko ugnie płytę styropianową.

– Całość maskujemy przy użyciu szpachli, szczególnie punkty z widocznymi łączeniami i czekamy na zaschnięcie całości. Gotowe!