Klej do systemu dociepleń. Jaki wybrać dla danego materiału?

Rozważając zastosowanie określonego systemu dociepleń trzeba wziąć pod uwagę szereg ważnych czynników, w tym cenę, metody działania i wybór specjalisty zajmującego się pracą. Nie mniej istotny jest zakup kleju, od którego zależy trwałość całej konstrukcji. 

Przed przystąpieniem do wyboru kleju, warto przyjrzeć się dostępnym materiałom wykorzystywanym do systemów ociepleń. Dobrze znane materiały to chociażby wełna mineralna, czy styropian. W przypadku styropianu plusem będzie prostota montażu, niska waga i koszt. Jeśli chodzi o wełnę to będzie ona odporna na działanie ognia, ponadto cechuje się dobrym tłumieniem hałasu z zewnątrz oraz dobrą paroprzepuszczalnością. Szukając kleju odpowiedniego do naszego systemu dociepleń spotkamy dwa rodzaje kleju. Pierwszy z nich służy do klejenia wszelkiej maści materiałów np. płyt GK, pustaków, styropianu, czy tynków. Drugi rodzaj służy do zatapiani siatki, tworzenia zbrojenia i instalowania płyt na miejscu. Co jakiś czas pojawiają się nowe typy kleju, czasem są to rozwiązania bardzo uniwersalne, niekiedy też służące stricte dla określonego produktu. Trzeba więc czytać etykiety i wybierać klej sprawdzonej marki.

Tutaj jakość ma duże znaczenie, gdyż oferowane w sklepach kleje będą różnić się ceną i to diametralnie. Im taniej, tym najczęściej produkt będzie dużo gorszej jakości. Czasem lepiej wydać więcej, aby zyskać doskonałe właściwości termiczne systemu dociepleń, niż później wydawać większe ilości gotówki na zakup węgla, czy innego materiału do naszego pieca. Taka inwestycja zwraca się z czasem, warto mieć to na uwadze przy zakupie droższego, ale funkcjonalnego rozwiązania wartego każdego złotówki.