Koszt malowania pokoju 20 m, mieszkania 50 m. Jak to wyliczyć?

Wyliczając potrzebną nam ilość farby do pomalowania danej powierzchni warto skorzystać z naszego krótkiego poradnika. Umożliwi on dość dokładną wycenę, zarówno jeżeli chodzi o ilość potrzebnej farby, ale też sam koszt. Dzięki temu w razie potrzeby skorzystania z oferty fachowców zajmujących się malowaniem, nie damy się oszukać przez swoją nieznajomość cen. Ponadto w razie chęci odświeżenia ścian i sufitów w mieszkaniu lub domu będzie nam łatwiej dobrać liczbę puszek z farbą. 

Jako, że cenniki malowania zmieniają się każdego roku nie będziemy zwracać uwagi na koszt pomalowania danej powierzchni. Przyjrzymy się natomiast wyliczeniom dotyczącym samego pomieszczenia, tutaj najważniejsze jest dokładny pomiar szerokości i wysokości ścian. Zliczone wszystkie szerokości mnożone przez wysokość pozwolą otrzymać powierzchnię w metrach kwadratowych. W celu lepszego zobrazowania warto przejrzeć podane przykłady: 3 x 4 m + 3 x 5 m = 27 m (szerokość ścian), powierzchnię ścian mierzymy mnożąc szerokość ścian 27 m x wysokość 2,5 m = 67,5 mkw. W przypadku sufitu taki przelicznik dokonuje się równie prosto np. 4 x 5 m = 24 mkw dla powierzchni sufitu. A co z miejscami takimi jak okna oraz drzwi?

Oczywiście ich powierzchni nie musimy brać pod uwagę i można je odjąć. Musimy jednak mieć świadomość, iż wolne przestrzenie między ościeżnicami lub wnękami okiennymi trzeba będzie pomalować. Warto więc przy naszych obliczeniach uwzględnić potrzebną na ten cel ilość farby. Inną metodą jest uwzględnienie zarówno okien oraz drzwi, przez co automatycznie zostawimy sobie zapas farby potrzebny do pomalowania. Pierwszy sposób jest jednak bardziej skuteczny, gdyż nie ma wówczas problemu ze zbyt dużą ilością pozostawionej farby. Wiąże się to oczywiście z brakiem możliwości jej wykorzystania w innym celu i dodatkowymi, czasem niepotrzebnymi kosztami. Wyliczenia rzecz jasna wskażą nam ilość potrzebnej farby, ale to praktyka malowania pokaże jak dużą ilość barwnika w zapasie trzeba posiadać.