Lakierowanie parkietu z desek sosnowych. Dlaczego podłoga zmienia kolor?

Często w chwili kładzenia podłóg nie zastanawiamy się jak będą one wyglądały po dłuższym czasie użytkowania. Szczególnie wrażliwe są podłogi sosnowe, które mogą w ciągu jednego tylko roku zmienić kolor na bardziej żółty. Jest to niestety nieuniknione i taka zmiana barwy wynika z położeniu lakieru, który w połączeniu z drewnem daje taki efekt. Nie możemy rzecz jasna zrezygnować z zabezpieczenia podłóg, gdyż takie zachowanie tylko zaszkodzi podłodze, narażając ją na uszkodzenia mechaniczne. 

Jednym z rozwiązań w tej sytuacji jest ponowne cyklinowanie podłóg i nałożenie nieco innej warstwy na bazie żywic akrylowych oraz lakierów wodorozcieńczalnych. Dzięki temu parkiet sosnowy dużo później żółknie, ale ma to swoją wadę w postaci gorszej odporności podłoża na zarysowania. Tradycyjne i popularne lakiery poliuretanowe są w tej kwestii dużo lepsze, ale wiąże się z nimi niestety zmiana barwy drewna z czasem. Innym wyjściem z tej sytuacji jest zastosowanie oleju do parkietu, który będzie bardziej kompleksowym rozwiązaniem umożliwiającym dobre zabezpieczenie drewnianej powierzchni. Jedyną rzeczą, którą powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego preparatu jest czytanie etykiet poszczególnych produktów. Znajdziemy tam dokładny opis dotyczący zastosowania środka na danym gatunku drewna. Dzięki temu zyskamy odporną na zarysowania powierzchnię.

Praktyka pokazuje, że w przypadku drzew iglastych najlepiej sprawdzają się lakiery na bazie uretanów, preparaty alkidowe oraz uretanowo-alkidowe. Przed przystąpieniem do aplikacji lakieru, należy najpierw pozbyć się żywicy przy pomocy zmycia jej benzyną. Następnie podłoże dokładnie oczyszczamy, a ubytki wypełniamy podkładem dopasowanym do lakieru. W celu jak najlepszego wyboru lakieru warto zastanowić się nad strukturą powierzchni. Oprócz kolorów mogących różnić się między sobą, mamy też do wyboru lakiery matowe, błyszczące i satynowe. Od tego zależy właśnie jak będzie prezentować się nasza sosnowa podłoga.