Ocieplanie domu wełną, styropianem, pianką. Jak na tym zaoszczędzić?

Usuwanie mostków termicznych i likwidacja nieszczelności pozwala zachować dobre właściwości domu, który staje się nie tylko ciepły, ale też ekonomiczny i oszczędny. Stąd też tak istotne jest ocieplenie wszystkich pomieszczeń, co ogranicza uciekanie ciepła przez dach, ściany i podłogę. Dobre zabezpieczenie termiczne to podstawa, wszelkie błędy mogą skutkować dodatkowymi kosztami. W celu ograniczenia środków wydawanych na energię cieplną mamy diwie opcje do wyboru: wymianę instalacji grzewczej lub docieplenie miejsc narażonych na uciekanie ciepła. 

Lepszą i zarazem mniej kosztowną opcją będzie ocieplenie miejsc, gdzie do tej pory nie mieliśmy odpowiedniego zabezpieczenia. Znacznie mają tu praktycznie wszystkie przestrzenie i miejsca od podłoża, przez ściany zewnętrzne, okna, drzwi i dach. Dobrym sposobem na znalezienie punktów, w których ciepło ucieka z budynku jest wykorzystanie metody termowizyjnej. Ułatwi ona wykrycie dobrze zaizolowanych miejsc i tych, gdzie takiej ochrony brakuje. Po zakończeniu wszystkich prac warto ponownie wykonać badanie, które potwierdzi odpowiednie zaizolowanie wszystkich miejsc. Oszczędność w tym zakresie nie wynika z doboru materiału, chociaż to też ma znaczenie. Największa oszczędność powstaje wówczas, gdy dobrze uszczelnimy wszystkie miejsca. Pamiętajmy, że brak ocieplenia w powyższych punktach domu to straty rzędu nawet ponad 30%. Im lepsze ocieplenie, tym mniej pieniędzy zniknie z naszego portfela w sezonie grzewczym.

Jeśli chodzi o wybór materiału to będzie on zależeć od miejsca, które chcemy ocieplić. Dobrze znane materiały to styropian i wełna mineralna w przypadku ścian i dachu. Bardzo rozsądnym wyjściem jest wybór pianki poliuretanowej do zabezpieczenia dachu. Koszt wykonania ocieplenia pianką wcale nie jest duży. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość prowadzenia prac. Wiele lokalnych firm oferuje tego typu ocieplenie przy pomocy natrysku. Jest to stosunkowo niedroga, bardzo skuteczna i zarazem trwała metoda ociepleniowa. Zapobiegać można i należy także uciekaniu ciepła z garażu, pisaliśmy o tym w innym artykule.