Okładzina ścienna PCV. Jakie ma zalety i jak ją montować?

Płytki ceramiczne są wciąż najczęściej wybieranym materiałem do wykończenia ścian w domach i mieszkaniach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jednak na rynku pojawiają się ciekawe alternatywy. Jedną z nich są kafelki dekoracyjne zrobione z folii PCV. Czy takie rozwiązanie ma w ogóle rację bytu i czym tak naprawdę jest okładzina PCV? 

Najprościej mówiąc, twarda folia PCV przypomina swoją strukturą linoleum wykorzystywane na podłogach. Jest to bardzo elastyczny i gruby materiał, który w postaci kafli można przykleić także do ścian. Materiał ma przypominać tradycyjne płytki ceramiczne, jednak kosztuje od nich znacznie mniej. Na tym jednak zalety się nie kończą, gdyż materiał jest odporny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, czyszczenie oraz wilgoć. Widzimy więc, że są to cechy bardzo podobne do zwykłych płytek ceramicznych. Wracając do kwoty jaką trzeba wydać na pokrycie ściany różnica jest ogromna. W przypadku jednego dużego kafla PCV będzie to suma w granicach 10 zł, gdzie metry płytek ceramicznych to w granicach 50 zł. Oszczędności jest jednak więcej, ponieważ położenie kafli PCV nie wymaga udziału fachowców i wykorzystywania narzędzi. Pieniądze więc zostają w portfelu podwójnie, ponadto przy montażu nie nabrudzimy zbytnio w pomieszczeniach. Płytki ceramiczne trzeba szlifować, przycinać na wymiar, powoduje to duże ilości kurzu i pyłu.

Na pytanie, czy warto wybrać kafelki PCV trzeba odpowiedzieć sobie samemu. Z pewnością za tym rozwiązaniem przemawia szybkość instalacji oraz cena. Materiał ten nie ustępuje swoją funkcjonalnością innym produktom wykorzystywanym na ścianach pomieszczeń. Jeżeli chodzi o liczbę dostępnych wzorów to jest ich bardzo dużo i każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz też artykuł o oknach.