Otulina, pianka poliuretanowa jako izolacja. Jak zrobić to dobrze?

Wykonanie izolacji instalacji sanitarnej wymaga stosowania się do pewnych reguł. Istotny jest tu dobór odpowiednich materiałów, zamiast zwracania uwagi tylko na koszty. Rury ciepłej i zimnej wody i centralnego ogrzewania należy dobrze zabezpieczyć. Taka otulina nie tylko zapewnia dobrą izolację, ale też zapobiega awariom i uszkodzeniom mechanicznym rur. Na co należałoby zwrócić uwagę przy tworzeniu izolacji? 

Pierwszą rzeczą jaką należy sprawdzić to instalacja grzewcza, ewentualne nieszczelności mogą wynikać z jej wad, a nie z powodu źle dobranej izolacji. Instalacja, która nie przecieka oznacza odpowiednio zabezpieczoną konstrukcję. Przy wyborze materiałów izolujących mamy naprawdę szeroki wybór: wełnę mineralną, piankę poliuretanową, styropian, piankę polietylenową, czy wełnę szklaną. Każdy z tych materiałów cechuje się dobrymi właściwościami termicznymi. Najważniejsze jest zastosowanie odpowiedniej grubości otuliny. Jest to też wymagane przez polskie prawo. Od czego zależy dobrze przeprowadzona instalacja izolacji?

Wszystko zależy od kilku czynników, bardzo istotnym będzie dobór materiału izolacyjnego dla danego typu instalacji. Inny materiał sprawdzi się w przypadku rur centralnego ogrzewania, a inny jeśli chodzi o rury wodne. Możemy wyróżnić następujące czynniki, którym warto przyjrzeć się przed przystąpieniem do zakupu materiału i podjęciem prac:

– temperaturę wody i tę panującą wewnątrz danego pomieszczenia

– materiał, z którego zrobione są rury

– otulina musi być łatwa w położeniu i posiadać dobre właściwości elastyczne

– współczynniki przenikania dyfuzyjnego pary wodnej oraz przewodnictwa cieplnego

– grubość materiału

– kształt, który pozwoli ocieplić różne konstrukcje w zależności od potrzeb