Piaskowanie starej cegły. Dobry sposób na odnowienie elewacji?

Nadgryziona zębem czasu elewacja w starym domu wcale nie musi wymagać kosztownej wymiany poszczególnych elementów. Czasem wystarczy jedynie zastosowanie piaskowania, które polega na aplikacji drobinek kruszywa pod ciśnieniem na wybraną powierzchnię. Takie wypuszczone niewielkie fragmenty zrywają z ceglanej ściany resztki brudu. Dzięki temu uzyskujemy idealnie czystą powierzchnię. 

Jak każda metoda tak i ta ma swoje zalety jak i wady. Plusem tego rozwiązania jest czas potrzebny na uzyskanie pożądanego efektu oraz skuteczność. Wśród minusów najczęściej wymienia się możliwe uszkodzenia ścian i wykruszanie się drobnych fragmentów cegieł. Dlatego też specjaliści zalecają w tej kwestii ostrożność i stosowanie piaskowania w urządzeniu z ustawionym ciśnieniem na 1 do 4 barów. Jeżeli zdecydowaliśmy o zastosowaniu tejże metody to warto pamiętać, że bardzo stare mury mogą posiadać w swojej strukturze sporo wilgoci, zalecana jest tu duża ostrożność. Wystarczy w tym celu dokonać testu na niewielkiej powierzchni. Piaskowanie jest natomiast odradzane w przypadku elewacji z cegły klinkierowej lub też materiału ręcznie formowanego oraz słabo wypalonego. Przed rozpoczęciem piaskowania dobrze jest najpierw zweryfikować poziom ścieralności materiału. Mocno nadszarpnięte mury należy wcześniej wzmocnić przy pomocy preparatów chemicznych. Niemniej istotny jest dobór kruszywa ścieralnego do naszej piaskarki. Dobre są wszelkiego rodzaju piaski kwarcowe, drobinki metali, czy mączki dolomitowe. Oczywiście trzeba pamiętać o dostosowaniu ciśnienia, ale też odległości dyszy od ściany. Trzeba również dokładnie zabezpieczyć inne fragmenty elewacji przed uszkodzeniem m.in. okna, parapety.

Innym wyjściem jest piaskowanie z dodatkiem wody, czyli hydropiaskowanie. Tym sposobem łatwiej jest oczyścić ceglaną ścianę, ponadto nie będziemy mieli do czynienia z tak dużym pyleniem jak w przypadku tradycyjnego piaskowania.