Posadzka w garażu i kotłowni. Betonowa, czy żywiczna?

Zarówno w przypadku garażu, jak i kotłowni najlepszym wyborem jest posadzka spełniająca wymagania dotyczące jak najlepszej trwałości oraz wytrzymałości na uszkodzenia. Ponadto warto kierować się względami praktycznymi oraz ceną. Dobrze wykonana podłoga nie musi być wcale droga, a będzie zapewniać jednakowo dobre wrażenie po wielu latach użytkowania. 

Posadzka betonowa

Jednym z często wybieranych rozwiązań jest zwykła betonowa posadzka, która cechuje się nie tylko wytrzymałością, ale też odpornością na zabrudzenia. Tych nie unikniemy zarówno w garażu, jak i kotłowni, podłoga będzie musiała zmierzyć się z śladami kół pojazdów, plamami oleju, smaru, śladami kosiarki i trawą pozostawioną na kołach, czy też brudem z butów pozostawionym w czasie ulewnego deszczu lub okresu zimowego. Każda plama będzie bardzo trudna do usunięcia, więc betonowo posadzka zrobiona z masy samopoziomującej będzie doskonałym wyjściem. Wystarczy ją jedynie przeszlifować, a całość można zaimpregnować specjalnym środkiem na bazie akrylu i silikonu lub preparatem epoksydowym. Taką farbą na czysty beton nanosimy przy pomocy pędzla lub wałka wykonując dwie warstwy. Musimy tu pamiętać o określonym czasie schnięcia, a niekiedy także odpowiedniego zagruntowania posadzki. Jeśli chodzi o farby akrylowe to te schną bardzo szybko, gdyż przerwa między jedną i drugą warstwą wynosi kilka godzin, po takim czasie możemy już śmiało korzystać z garażu lub kotłowni. Nieco gorzej radzą sobie farby uretanowo-alkidowe, które schną do kilkunastu godzin, a najsłabiej preparaty epoksydowe, gdzie czas ten wynosi w granicach jednej dobry. W tym miejscu musimy pamiętać, że tak zabezpieczony beton trzeba odświeżać co kilka lat.

Posadzka żywiczna

Jeszcze do niedawna posadzki żywiczne na bazie epoksydów i poliuretanów były wykonywane jedynie w obiektach przemysłowych. Obecnie trend wykonywania takiej podłogi widać wyraźnie w domach jednorodzinnych. Tego typu podłoże jest odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne w tym ścieranie, czy nacisk. Ponadto posadzka żywiczna jest odporna na wszelkiego rodzaju chemię w postaci olejów, smarów, środków do czyszczenia. Tutaj jednak trzeba pamietać, że posadzkę musi wykonać fachowiec. Samoróbka może prowadzić do większej liczby szkód niż faktycznego pożytku. Wynika to także z samej procedury przygotowania żywicy epoksydowej, która polega na wymieszaniu bardzo dokładnie odmierzonych składników, a następnie precyzyjnym czasowo położeniem posadzki. Tutaj w odróżnieniu od betonu proces wysychania i utwardzania trwa dużo dłużej. Wynika to z cech materiału, samo wylania posadzki może trwać do kilku dni i składa się z kilku etapów. Najpierw przygotowywana jest warstwa gruntująca, następnie uszczelniająca oraz zasadnicza. Istnieje też możliwość wykonania wszelkiego rodzaju zdobień upiększających całość. Wykonana profesjonalnie posadzka żywiczna jest bardzo gładka i nie ma potrzeby wykonywania okresowych konserwacji. Takie podłoże będzie spełniać swoje właściwości przez kilkanaście lat.